| Contascuns0742 a întrebat:

Cam cât mai crești după ce ți se închid cartilajele? Daca sa zicem că la vârsta de 15 ani și 5 luni când mi se închid cartilajele (pentru că am o vârstă osoasă mai mică) am o înălțime de 1.60, ce înălțime o să am la 20 de ani? Sau mă opresc de tot din crescut? Exista o modalitate de a adăuga câțiva de centimetri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un baiat poate creste in inaltime si dezvolta fizic pana la 18 ani (sau chiar 20 de ani, daca pubertatea lui debuteaza la 15-16 ani).

Daca la 15 ani jumate ai 1.60m, eu cred ca tu mai cresti vreo 10 cm.
Cresterea ta depinde partial e mostenirea genetica de la parintii tai dar si de hormonii de crestere, care sunt stimulati de mancarea zilnica, din care ei isi iau vitaminele si mineralele, atunci cand mancam zilnic multe fructe proaspete, legume, salate si carne.

| Violleta2022 a răspuns:

Un baiat poate creste in inaltime si dezvolta fizic pana la 18 ani (sau chiar 20 de ani, daca pubertatea lui debuteaza la 14-15 ani).

Daca la 15 ani jumate ai 1.60m, eu cred ca tu mai cresti vreo 10 cm dar nu-ti pot spune cu certitudine fiindca nu stiu exact ce inaltime au parintii tai.

Cresterea ta depinde partial de mostenirea genetica de la parintii tai dar si de hormonii de crestere, care sunt stimulati de mancarea zilnica, din care ei isi iau vitaminele si mineralele, atunci cand mancam zilnic multe fructe proaspete, legume, salate si carne.

PS Stai linistit, ca nu creste nimeni pana la 32 de ani, doar mincinile unora happy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am crescut pănă la 32 de ani.
La 15 ani am avut 1.60. La 20 de ani 1.66. La 28 de ani 1.71 Si la 32 de ani 1.79.
Acum am 50 ani și-am scăzut la 1.78

Depinde ce mănănci, cănd mănănci și ce sporturi faci.
Fi activ. nu lenevii pe fotoliu și mănăncă proteine

| Contascuns0742 explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu vreau sa vă supăr, pentru că ultima parte din răspunsul dumneavoastră a fost unul foarte bun. Ce vreau să spun este că am mai auzit eu cazuri în care au crescut unii până la 25 de ani dar la oprirea în dezvoltare a dumneavoastră cred că trebuia să vă bage ăștia în cartea recordurilor?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Contascuns0742):

Ești liber să crezi tot ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii cresc pana la 21 de ani! Daca faci ceva sport, mananci sanatos, si cu un pic de ajutor de la genetica, cred ca poti sa ajugi pe la 1.70+

| Contascuns0742 explică (pentru anonim_4396):

Atât de puțin crești într-un an după ce ți se închid cartilajele? În medie eu cresc aproximativ 10 cm pe an.

| Contascuns0742 explică (pentru anonim_4396):

Deși sțiu că ți se închid cartilajele la vârsta asta, tatăl, bunicul și unchiul meu au crescut cel mai mult în liceu pe la 16-17 ani. Acum tata are 1.90, bunicul 1.76 și unchiul meu este unpic mai scund decât bunicul meu. (Tatăl meu a moștenit gena de la bunicul lui)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Contascuns0742):

Da, ai dreptate, depinde foarte mult si de genetica. Cred ca este diferit de la un om la altul