| Anonimus149 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani si 6 luni, si inaltimea de 163, 5 si chestia asta ma frustreaza foarte tare, in ultimele 6 luni am crescut doar vreo 1.2 cm, adica de la 162, 3 la 163, 5.Am vasta osoasa de 15 ani si 11 luni +- o luna si catilajele sunt aproximativ inchise( am facut radiografie doar la pumn).
Tata are 168-169cm si Mama are 158-159cm, cat credeti ca o sa mai cresc? Vreau sa precizez ca iau vitamine recomandate de doctorul endocrinolog, adica ulei de peste, d3 etc.
Fac inot de 2-3 ori pe saptamana, mananc destul de sanatos si mai fac streching cateodata.
Am vreo sansa sa cresc pana la 170?
Fratele meu a facut 171+- 1, 2 cm dar l-a tasat foarte mult cocoasa si acum are 169.
Doctorul mi-a spus ca mai am de crescut 1 an si 4 luni cu aproximatie.
Dupa un calcul care ar trebui sa iti prezica inaltimea finala eu ar trebui sa am (158, 5-168.5+13) : 2= 170, vreau sa precizez ca bunicul din oartea tatalui avea intre 175-180 iar cel din partea mamei avea intre 170-175. Mama are 2 frati mai inalti adica intre 173-177 iar ceilalti 2 intre 168-171.
DECI INTREBAREA FINALA, POT FACE 170?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți. Dar sa te tii de înot și mișcare. Ele te dezvolta sa ajungi acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

"DECI INTREBAREA FINALA, POT FACE 170?"

la intrebarea asta iti poate raspunde nuami DUMNEZEU ca noi nu avem cum sa stim ce va fi in viitorul tau!

| sierra1 a răspuns:

Deci răspunsul este : mai crești 3-4 ani dar nici ăl' de sus nu știe cât!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Aha și acum ești intr-a 6 a...

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

1 de un' să visăm câți anișori ai tu. Bade
2 până la 18-19 ani, oricine mai crește, desigur tu pari o excepție sictir (ce spuneai că-i aia?)