| ioneldan a întrebat:

am 15 ani(implinesc 16 in decembrie), si am 1.74 cm. tata are 1.80 cm. ce sporturi imi recomandati sa fac ca sa ajung la inaltimea tatalui meu? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Perioada de varsta intre 15 si 18 ani este o perioada in care se creste cu 30-40cm. Asa ca ai toate sansele sa ajungi la o inaltime mai mare decat a tatalui tau fara sa faci nimic.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Daca la 15 ani ai 1.74, fii sigur ca o sa-l si intreci pe tatal tau! cresterea in inaltime se opreste in jur de 20 de ani! asa ca stai linistit! happy

| JustMe34 a răspuns:

Eu zic sa nu te prea agiti.Gandeste-te cati ani are tatal tau si cati ani ai tu.Cu timpul o sa cresti.E cumva vreo intrecere intre tine si tatal tau? Dar daca totusi nu ai de gand sa ma asculti eu iti recomand inotul, baschetul sau poti pur si simplu sari in sus (asa facea un verisor si a crescut putintel)winking

| 현주 a răspuns:

Poţi face orice sport doreşti, deoarece nimic nu influenţează creşterea în înălţime decât metabolismul.Cât vrea el să crească, atât creşte.happy