| ioneldan a întrebat:

am 15 ani(implinesc 16 in decembrie) si am 1.74 cm. oare mai am sanse sa apuc 1.80 m la incheierea cresterii? tata are 1.80 m mama 1.60-1.62 m.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ohooo, cu siguranță, o să și depășești înălțimea de 1.80! Nici nu va conta dacă faci sau nu... sport! Ține de genă, e ceva ereditar. Nu poti rămâne micuț dacă părintii ti-s înalti! Copii, adeseori, își depășesc părintii în înăltime. Așa că...preocupă-te de altceva big grin! Asta o rezolvă natura!

| goejoy a răspuns:

Baschet, inot... sport in general sustinut de o alimentatie sanatoasa si echilibrata, insa nu cred ca ai nevoie asa mare de sport, adica nu exces toata ziua la batut mingea si noapte sa o dormi in jacuzi. Deasemeni poti sa iti achizitionezi o bara la care sa faci tractiuni.