| Kaennox a întrebat:

Am 16 ani iar dintii mei nu sunt la locul lor. Nu am purtat niciodata un aparat dentar si am crezut ca acum ar fi degeaba. Imi poate spune cineva daca se mai merita? Si cat ar fi pretul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Și eu va trebui să port aparat deși fac 18 peste 2-3 luni, dar mulți studenți poartă, așa că nu e cine știe ce raritate. Depinde de cât de gravă e problema. Dacă dinții din față sunt puțin inestetici, atunci în jur de un an jumate ar trebui să își revină, dar dacă ai deja și cu măselele și cu cerul gruii care nu este înde-ajuns de crăcănat sau dacă ai mușcătură inversă, atunci poți să ajungi și până în 6-7 ani, dar nu cred că e cazul tău. De obicei, ortodentistul îți face un control, va trebui să faci o radiografie, pe urmă tot medicul îți va face ce știu eu ce probe pe baza cărora îți va comanda aparatul. Medicul din orașul meu cere 50 de lei pe consultație, dacă trebuie să consulte și coroana de sus, și cea de jos, 100 de lei. Brecheții (apratul) poate fi destul de scump, de la 1000-1500 până la 30000 de lei, dar depinde de problemă și asta de obicei se plătește în rate pe care le discuți cu medicul cam cât îți vei permite tu lunar. Dar dacă vei purta aparatul timp de un an, spre exemplu, atunci așa trebuie să fie fixate ratele încât ca în acel an aparatul să fie plătit. Cel mai bine este să mergi la un medic cu experiență sau despre care ai auzit că face o treabă bună. Dacă te deranjează foarte tare dantura, merită foarte mult să mergi căci așa vei avea un zâmbet mult mai frumos și dinți mult mai corect așezați decât multă lume.

| Kaennox explică (pentru jrockfreak):

Am mai fost la dentist, iar medicul pot spune ca este de incredere. Multumesc pentru detalii, voiam doar sa stiu daca mai are rost sa fac consultatia. Problema nu cred ca e grava, doar dintii din fata nu stau la locul lor(nu prea au loc toti...)

| jrockfreak a răspuns (pentru Kaennox):

Stai liniștit, o tonă de lume poartă aparat și nici problema ta nu îmi pare gravă, deci baftă.winking

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îndreptarea dinților se poate face pâna la vârsta de 40 de ani. Mergi la stomalogie și să ai un zâmbet de invidiat!
Pa, pa.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Poți purta liniștit... Dar acun depinde și de gravitatea situației.

| Denissaaa123 a răspuns:

Pai la varsta ta deja e aiurea si eu trebuie sa port aparat dentar. Dar daca vrei sa ai dinti drepti poarta, mai am o amica de varsta ta si poarta aparat.