| Polinco a întrebat:

Am 16 ani și am o problemă. De săptămâna trecută, cam în fiecare dimineață mă trezeam cu penisul fară să fie în erecție. Eu știu că normal ar trebui ca atunci când mă trezesc, să fie în erectie. Ce credeți că ar putea fi? Îmi e cam rușine la vârsta asta sa merg la un medic sau să le spun părinților mei. Știu ca aici depinde de sănătatea mea, dar îmi este prea rușine. Dacă e ceva grav, aș merge singur la un medic de familie și apoi să le zic părinților mei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este o regula sa te trezesti cu penisul in erectie. Asa ca, stai linistit.

| Iote a răspuns:

Cred ca esti prost informat.
Cu tatal tau ti-e rusine sa vorbesti? Pacat!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

laughing
Zau asa. Unde scrie ca trebuie sa fie altfel? Nu are nici o legatura. Pai cand erai mai mic, te trezeai cu erectie? De obicei asta se intampla pe la o anumita ora si in functie de anumiti factori. Faptul ca nu te trezesti simineata asa... e irelevant in legatura cu sanatatea ta.

| cerooscuras a răspuns:

Se mareste rolling on the floor)))

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, de saptamana trecuta n-ai visat cu fete dezbracate... happy
Nu este regula sa ai erectie la trezire, acesta se intampla doar daca ai vise erotice inainte.
Problema este doar atunci daca nici ziua nu se "scoala", cand il stimulezi mental (prin imagini sau ganduri erotice) si nici cu mana. In acele cazuri chiar este indicat sa mergi la un medic (urolog).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Nope, nu are legatura cu visele erotice. https://en.wikipedia.org/wiki/Nocturnal_penile_tumescence

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cu... mai ales la varsta lui.

| Polinco explică (pentru Bula):

Pe timpul zilei se "scoală" fără nicio problemă?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Nu neaparat. Eu la varsta lui aveam destul de rar vise erotice. E oarecum reflexa treaba.
@ThePaul: La 16 ani se scoala numai cand te gindesti la pasarele...

| Donsavas a răspuns:

Erectiile le ai mai mult cand dormi si nu esti constient de ele. Nu trebuie sa le ai cand te trezesti.