| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si de curand am aflat ca trebuie sa port ochelari.
Am dioprii +0, 25 si voiam sa va intreb, daca ati avut si voi la fel, cam cat timp i-ati purtat sau cam cat timp o sa ii port.
Mentionez ca oftalmologul a zis ca ochelarii pe care ii am sunt mai mult de corectarea vederii ( pot sa ii port cand sunt pe pc, citesc sau scriu, nu permanent, in cazul in care sunt folosit permanent este si mai bine )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Corectare nu inseamna vindecare asa cum intelegi tu! Ochelarii sunt proteze optice care corecteaza un defect de vedere, respectiv un viciu de refractie care se manifesta fie prin miopie, fie prin hipermetropie, fie prin astigmatism. Acesta este si motivul pentru care otalmologul ti-a spus ca "sunt mai mult pentru corectarea vederii"!
Asadar, cum ochelarii nu vindeca viciul de refractie pe care-l ai va trebui sa-i utilizezi permanent pana dupa 40 de ani cand devine manifesta presbiopia.

p.s. Citeste in link despre viciile de refractie si corectia optica a acestora :http://www.optiblu.ro/......l-tuturor/

| Violleta2022 a răspuns:

Ochelarii 0,25 sunt cei mai mici posibili, abia daca fac un pic de diferenta si purtarea lor este sa-ti ajute ochiul obosit sa functioneze mai bine.
+0.25 sunt DOAR pentru citit, nu si pentru departare!
Pentru departarea ai nevoeid e ochelari cu - "minus".
Deci, NU ai voie sa porti ochelarii de citit cand nu citesti sau stai la computer, pentru ca risti sa-ti afectze vederea la departare!

| ALGator a răspuns:

Părerea mea personală e că dacă nu simți nevoie, să nu îi porți.
Eu am miopie moderata cma -1.75. După ce port ochelarii dacă îi scot văd mai neclar. Mușchii se lenevesc.
Oricum nu cred că hipermetropia se corijeaza. Ochiul e puțin mai scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu dioptrie tot +0.25 la un ochi iar la altul +0.5, special pentru calculator, citit, si chestii de apropiere relativ sa vad. Imi lacrimau ochii, putina ceata, ma durea foarte tare capul inainte sa ii port. Ii port permanent eu indiferent de situatie, pana la urma sanatatea mea este cea mai importanta, indiferent de parerile altora, cum ar fi sa nu-i port decat la pc si etc, o sa ii porti o vreme, depinde totul de cat de repede se corecteaza, uneori poate sa creasca dioptria sau sa scada, totul depinde de anumiti factori pe care sincer nu ii cunosc.

| Harley18 a răspuns:

Buna!
Cativa ani 1-2-3 depinde de la caz la caz.
Iti fug ochii?
Cand ii primesti trebuie sa iei decizia corecta, daca te ajuta ii porti daca nu te ajuta nu are rost. asta iti poti da seama cam dupa cateva luni. Bafta! kiss

| Miss25JK a răspuns:

Pai daca medicul ti-a spus de la inceput ca sunt de corectare inseamna ca nu va trebui sa ii porti etern. Depinde de organismul tau, de ochiul tau cat de repede isi va face treaba. La 16 ani eu zic ca ar fi bine sa ii porti permanent, iar in viitor nu vei mai avea probleme, e bine cateodata sa rezolvam problemele inca de cand suntem adolescenti. Sanatate!

| Unicooorn2001 a răspuns:

Nu trebuie sa ii porti tot timpul pentru ca din fericire o sa ti se corecteze vederea, daca aveai cu - nu ti se mai corecta si trebuia sa faci operatie sau sa porti lentile daca nu iti plac ochelarii, esti mare norocos, eu am -3