| Aditzaaaa a întrebat:

Hei, de curand am aflat ca trebuie sa port ochelarii timp de 6 luni pana la urmatorul control, acesta fiind in iunie. Eu am dioptriile foarte mici si port ochelarii permanent deoarece vreau sa scap de ei repede. Multi mi-au spus ca nu am sanse sa mi se faca bine ochii pana in iunie, la control. Este adevarat? Adica eu ii port mereu, exact cum mi-a spus doctorul.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vederea isi poate reveni, dar in nicin caz in 6 luni, e vorba de ani intregi.

| Aditzaaaa explică (pentru suntserios):

Stiu asta! Dar asta se intampla la cei care au dipotriile mari, dupa -1 si ceva, la mine e sub -1, am -0, 75!winking

| suntserios a răspuns (pentru Aditzaaaa):

Eu aveam -0.5, am purtat ochelari tot timpul si acum dupa 7 an am -2.25

| Aditzaaaa explică (pentru suntserios):

:O Vaaai. Deci o sa am de furca cu ochelarii astia...

| suntserios a răspuns (pentru Aditzaaaa):

Depinde de la organism la organism. Eu lucrez cate 10 ore in fata calculatorului. Un coleg de seviciu cu 10 ani mai mare nu i s au mai modifica diotriile de cand era la liceu. asa ca nu e o regula

| Aditzaaaa explică (pentru suntserios):

Of ...multumesc mult oricum! happy

| facepalmlol a răspuns:

Daca stai mult la TV sau PC nu vezi rezultate mari, aproape deloc.Si da, nu prea ai sanse in 6 luni sa obtii o vedere perfecta.Cred ca rezultatul o sa se vada peste 1 an sau 2.De ce nu intrebi chiar oftalmologul?

| Aditzaaaa explică (pentru facepalmlol):

Zilele astea merg sa intreb, dar vroiam o parere, pana ajung. happy

| PassingBY a răspuns:

Ochii nu se regenerează la dată fixă. este probabil să se întâmple la timp, sau să dureze putin mai mult. Dar da, este adevărat că vederea îşi poate reveni. happy