| didi33 a întrebat:

Eu port ochelari dar numai cand citesc, ma uit la televizor, etc.
Am dioptriile de -0, 25 si -0, 50.
In ultimul timp ma dor ochii [adevarul e ca nici nu am prea purtat ochelarii]. Credeti ca ar fi bine sa port ochelarii tot timpul?

5 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna eu sunt de parere ca ar trebui sa-i porti si preferabil sa faci si un control ca sa vezi daca ai ceva. Oricum ochii te pot durea din cauza ca stai prea aproape si mult la calculator si ca nu ii porti, dar desigur mai pot fi si alte motive.Un control nu stricahappy
Numai bine.

| thegatekeeper a răspuns:

Da, fiindca este foarte posibil sa-ti creasca dioptriile. Nici eu nu am purtat de cand era nevoie si mi-au crescut de la -0, 50 la -1, 50 intr-o perioada destul de scurta, iar acum am aproape -3. Este recomandat sa ii porti permanent, fiindca se agraveaza miopia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa ii porti permanent, dar e bine ca ii porti macar la tv si calculator. Du-te la control odata la 4-5 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| tweety96 a răspuns:

Asta nu iti pot spune. Cel mai bine ar fi sa iti faci din nou un control oftalmologic si iti va spune dna doctor ce trebuie sa faci. Dar cred ca ar trebui sa ii porti macar pana afli cv de la un specialist.
Dar de curiozitate cand stai la PC sau TV ai purtat ochelarii? daca nu si asta ti-a afectat vederea, nu numai ca nu prea ai purtat ochelarii la citit
spor sa te vindeci:*