| Gică2111 a întrebat:

Am 17 ani acum 13 zile mi-a apărut un cos aproape de vârful nasului am stors de el și ieșea gălbui, alb și la sfârșit și sânge!
Am dat cu o crema credeam ca, se va dezumfla și următoarea zi tot umflat era și ieșea din el galbui și din alte locuri ale nasului în locuri neumflate.
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, spala-ti ffffff bine fata cu apa si sapun cat si mainile, in special unghiile.
Dupa spalareafetei, o stergi cu un prosop curat si apoi incerci sa storci cosul respectiv, pana iese sange, insemnanad ca a iesit toata infectia din ea.
Stergi cu un servetel de hartie si tamponezi rana, cu putin spirt pe o bucatica de vata (merge sa folosesti un betisor de urechi).
Daca faci procedura seara inainte de culcare, este cel mai bine, ca nu mai ai praf sa se depuna pe ea.
dar daca o faci dimineata, curat-o macar cu jumatate de ora inainte sa iesi afara, ca rana sa-si opreasca sangerarea si sa fie un pic uscata.
Nu se pun creme sau alte porcarii peste rana, se lasa descoperita ca sa se usuce si sa se vindece.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este cos. Pune seara pasta de dinti, aceasta are rolul sa usuce. Nu da cu mana pe la nas si nu lua cojita care se formeaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe o buba cu infectie nu o astupi cu crema, dimpotriva, ii scoti infectia, o dezinfectezi cu spirt sau tea tree oil si o lasi descoperita ca sa se vindece.

| Gică2111 explică (pentru Violleta2022):

Sa m-ai Storc de dim de ea sau sa dau, cu spirt?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gică2111):

In primul rand, spala-ti ffffff bine fata cu apa si sapun cat si mainile, in special unghiile.
Dupa spalareafetei, o stergi cu un prosop curat si apoi incerci sa storci cosul respectiv, pana iese sange, insemnanad ca a iesit toata infectia din ea.
Stergi cu un servetel de hartie si tamponezi rana, cu putin spirt pe o bucatica de vata (merge sa folosesti un betisor de urechi).
Daca faci procedura seara inainte de culcare, este cel mai bine, ca nu mai ai praf sa se depuna pe ea.
dar daca o faci dimineata, curat-o macar cu jumatate de ora inainte sa iesi afara, ca rana sa-si opreasca sangerarea si sa fie un pic uscata.
Nu se pun creme sau alte porcarii peste rana, se lasa descoperita ca sa se usuce si sa se vindece.