| MirunaGe a întrebat:

Hei, fetelor!
Mi-a aparut acum 11 zile un cos la nas, stiti voi cat de dureroase sunt. Idee e ca era super mare cu 2 capete. Dupa 2 zile s-a facut total alb si l-am spart, am stors din el tot ce am putut, iar a 2-a zi s-a facut la fel - alb, dupa 2 zile l-am mai spart o data, iar urmatoarea zi iar s-a facut... si tot asa de 5 ori ( ieri l-am spart a 5-a oara) si s-a facut din nou azi!
Imi vine sa innebunesc... arata oribil si doare enorm!
Mereu cand l-am spart am avut impresia ca am stors tot din el, nu mai iesea decat sange.
Aveti un sfat bun si sincer prin care as putea sa scap de el? E frustrant si enervant ca stau cu chestia asta pe fata 11 zile.
Fundiță! kiss
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Stoarce-l din nou si pune Baneocin crema pe el. Pune o bucatica mica de plasture peste si lasa-l acolo cat stai acasa. Daca nu poti pune plasture, pune doar crema dar efectul va fi putin diminuat. Eu asa fac cu toate cosurile mai mari si intr-o noapte imi trec. Imi ramane doar rana, evident. Mi se pare cea mai eficienta solutie, dar este buna numai pentru cosurile individuale.

| Anonimuserr a răspuns:

Lasă-l așa. Sau stoarce-l. Poți pune pastă de dinți când stai acasă exact ca la herpes.

| Andreeaea19 a răspuns:

Da te cu argila si iti trece ai sa vezi. funda?

| Kissa44 a răspuns:

Un remediu eficient şi natural pentru despariţia acneelor si cosurilor dar şi pentru starea perfectă a feţei este extractul de gălbenele ce poate fi găsit în orice farmacie)). De mai mult timp îl aplic pe faţă de două ori pe zi dimineata şi înainte de somn. De atunci nu mai lupt cu coşurile care se umpleau iar si iar la nesfârşit. Mai foloseam şi propolis de albine combinat cu spirt ( adică o soluţie cafenie) ce o aplicam deodată după ce spărgeam cosul. Al treilea remediu deja nu e natural, adica dacă aveam la îndemână ceva creme ce conţineau antibiotice tot le aplicam, chiar şi acele pentru răni sau leziuni, ca să să-mi treacă mai repede puneam şi un plasture, îmi trecea deplin în trei zile.Ei bine, asta e experienţa mea. Dar sper că ţi-am fost de ajutor.