| Uncopilmaicuprobleme a întrebat:

Salut TPU am 17 ani si am miopie de -3 la ambii ochi. am scăpat de ochelari prin a purta lentile de noapte, dar problema e că de la un timp am miodezopsii. care ar putea fi un motiv pentru acestea? din cate am înțeles apar destul de des la miopi. am fost la medic, mi-a făcut poza la fundul ochiului și nu am nicio problema cu retina sau fisurarea ei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce te ajuta lentilele de noapte, logic?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Sa vezi mai clar visele?

| Uncopilmaicuprobleme explică (pentru darrio2007):

Te-ai trezit tu să vorbești. sunt niste lentile tari din sticla pe care le pui noapte pe ochi, și sub acțiunea pleoapelor, acele lentile apasă pe cornee, iar dimineața când le scoți vezi perfect deoarece corneea este unde trebuia ea sa fie. lapersoanele cu miopie corneea este mai in afara orbitei dat fiind faptul că imaginea nu ajunge la retina.

| darrio2007 a răspuns (pentru Uncopilmaicuprobleme):

Ok. Daca zici tu!
Ma anunti si pe mine cu ce te ajuta lentilele alea noaptea.
Si o schimbare la miopie. Succes!

| Adymist a răspuns:

Acestea sunt frecvente la persoanele cu miopie pronuntata, precum dumneavoastra, si pot fi cauzate de diverse factori, inclusiv de stresul asupra ochilor din cauza focalizarii continue asupra obiectelor apropiate, de oboseala sau de schimbarile hormonale. Daca simptomele devin suparatoare, puteti discuta cu medicul dumneavoastra despre modalitati de a le controla, cum ar fi purtarea ochelarilor de soare sau a lentilelor de contact de calitate. Este important sa va mentineti ochii hidratati si sa respectati perioadele de odihna pentru a preveni aparitia miodezopsiilor.

| Dari1576 a răspuns:

Sal! Și eu mă confrunt cu aceiași problema ( miopia). Deci tu nu mai porți ochelari, doar lentile noaptea? Cred ca dacă nu porți poate fi de la asta. În orice caz, cred ca mai bine ar fi sa mergi la doctor.