| OlivaRidrigo12 a întrebat:

Salut TPU. Am 20 de ani.
În vară am pățit să-mi amorțească piciorul drept (îl simt leneș) și să mă doară dupa ce am forțat să car roaba cu lemne. Ce-i drept am și un corp firav. In fine, am fost la medicul de familie și mi au dat tratament cu niste pastile antiinflamatoare. Mi s-a oprit durerea cateva saptamani totul a fost bine pana cand am carat din nou și mi-a amorțit iar piciorul drept. Am fost la neurolog si mi-a prescris niste pastile iar el mi-a spus ca am lordoză lombara. Mi-a sugerat sa port si corset. Ideea este că nu m-a durut deloc pana acum recent plus a inceput sa mai ma doara si coloana in partea lombară dreapta jos la fesier. Mai mă inteapa asa usor (rar) si la coasta dreapta de la coloana incepand nu in partea din față oare de la asta sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate să fie de la asta. Ai nevoie de corset și de gimnastică medicală.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai venit pe site-ul gresit, ca aici nu avem medici si nici experti medicali care sa-ti spunem altceva, odata ce ai primit un diagnostic deja, de la un medic neurolog:

"Am fost la neurolog si mi-a prescris niste pastile iar el mi-a spus ca am lordoză lombara. "

Deci, ce mai vrei de la noi?

| OlivaRidrigo12 explică (pentru Violleta2022):

Um... pai unde sa intreb
Esti culmea
Am pus intrebarea ca asa m-a apucat zbuciumul sufletesc la miezul noptii
Aici se pot pune orice fel de intrebari in afara de teme
Medicii din judetul meu se pot taia de pe lista nu si dau interesul atat de mult scris ceva pe foaie si gata s-a terminat consultul
Tot ce voiam erau niste ganduri sau idei
Sanatate si numai de bine

| mi25 a răspuns:

Mergi si la un ortoped. Poti sa faci si fizioterapie.

| Alissia97 a răspuns:

Nu stai cu spatele drept, durerea de pe coloana se lasa pe picioare.
Fa miscare mai multa!

| OlivaRidrigo12 explică (pentru Alissia97):

Am observat ca miscarea si un pic de gimnastica ma ajuta mult
Multumesc de raspuns

| Alissia97 a răspuns (pentru OlivaRidrigo12):

Cu drag