| alexxis0712 a întrebat:

Am 54kg 1.67 inaltime 15 ani.Fac flotari de 1 an si ceva aproape 2.Foarte rar zile in care nu fac.Am ajuns maxim la 80 de flotari(priza larga) normal nu ma obosesc asa mult fac pe serii intre 30-50 ca sa nu obosesc rau.Alimentatia o am destul de buna cred.: Mananc ciorba aproape in fiecare zi, sunt zile in care mananc si 4-5 farfurii de ciorba + alte mancaruri..Nu consum chips`uri mancaruri de la fast-food, sucuri mai rar...sandwich`uri sau mai stiu eu ce.P.S:Mananc orice ciorba de : stevie,cartofi,curcan,porc,pastai,fasole,perisoare,legum e,pasare etc.
Sport: Joc fotbal aproape in fiecare week-end, alerg destul de mult,merg cu bicicleta destul de mult.
Sunt hotarat sa nu mai pun gura pe un chips si alte chimicale gen(kubetii,lays,crax, si alte sumedenii de chipsuri) sau mancaruri de la fastfood.

VA ROG SA`MI SPUNETI DACA AM UN STIL DE VIATA SANATOS.
SA CONTINUI ASA? SFATURI IN PLUS CEVA CE VRETI VOI.:X?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un singur lucru, din cate stiu eu nu-i bine sa faci acelasi exercitiu zilnic, ca in muschii solicitati apar microfisuri care trebuie sa aiba timp sa se vindece. Deci ar fi bine sa mai variezi, daca ai unde sa faci triceps la paralele, tractiuni, exercitii pentru muschii trunchiului si alte exercitii, si sa nu repeti aceleasi exercitii in fiecare zi, macar 2 zile pe saptamana muschii respectivi sa faca pauza, atunci ar fi mai bine.
Alimentatia este sanatoasa, daca pe langa alimente gatite (preferabil prin fierbere, coacere sau sub capac, nu prajite) consumi si fructe/legume crude. Si sa te asiguri ca sunt acoperite toate grupele alimentare, chiar si cele recomandat a se consuma in cantitati mici, deoarece si ele sunt necesare.
Mai incolo, informeaza-te si aplica informatiile aflate, ca de exemplu este bine sa manci o patratica de ciocolata neagra odata la 1-2 zile, ca este bine sa consumi doua/trei portii de nuci si seminte oleaginoase pe saptamana (o portie este cam 1/2 dintr-o cana mare), sau in loc de astea se poate sa fie peste oceanic, samd.

| evelin33 a răspuns:

Buna. Sfatul meu este sa lasi flotarile si sa te apuci de alergat. In fiecare zi, 40 -60 de minute. Vei avea un corp superb. Si un regim mai bine pus la punct: mananca o data la 2 ore ( nu mult ci santaos, asa vei pune masa musculara). Succes!

| bogdanho a răspuns:

Depinde pentru ce faci tu flotarile. Daca le faci sa pui ceva masa pe tine nu cred ca ciorba te ajuta foarte mult, daca le faci sa fii in forma e foarte bine pentru tine. Daca vrei sa pui ceva masa musculara pe tine (si totusi nu poti sa te duci la o sala fintess unde sa urmezi un program regulat) iti recomand sa diversifici exercitiile, nu poti sa te bazezi doar pe flotari. La inceput repetarile trebuie sa fie mai putine, iar cu timpul sa creasca. Iti recomand ca o zi sa faci exercitii si o zi sa te odihnesti, ca sa poate muschiul sa se dezvolte linistit, iar dupa ce faci flotari sau ce mai faci tu incearca sa mananci ceva cu multe proteine ( carne, ciocolata, sunt batoane de proteine cred ca se gasesc pe la farmacii sau la magazine naturaliste). E foarte bine ca faci sport. Nu ai niciun motiv sa nu continui.

| larisadeac2219 a răspuns:

Ai o alimentatie destul de buna! dar pe langa ciorbe ai putea sa consumi sucuri naturale facute de tine, salate cu rosii, castraveti, ulei de masline, ton si etc...Nu stiu de ce faci flotari, iar la varsta ta ai o inaltime potrivita si kilograme potrivite.In zilele astea dinpacate sunt multi tineri care mananca mancaruri de la fastfood, chips, energizanteetc....Sunt fericita sa stiu ca uni, fac sport mananca sanatos, si te felicit pentru ca esti una dintre ei.