| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani, sunt baiat si am 1, 60 si 37 de kg, si sunt slab deoarece am genele parintilor care si ei au fost la fel de slabi, si mi-am propus sa imi dezvolt masa musculara cat si sa pun ceva kg pe mine, si mi-am facut un program :

Ma trezesc la 7:00, mananc alea alea, si fac 50 de abdomene si 15 flotari si 50 de ridicari, am gantere dar sunt de 1kg straight face credeti ca sunt destul de bune macar?

La ora 13:00 aceleasi exercitii

si la 18:00 aceleasi exercitii, iar a 2 zi sa fac 70 de abdomene 20 de flotari si tot asa, voi ce ziceti? e bine?

Si am vazut pe net ca strugurii ingrasa, este adevarat?

Daca puteti sa imi spuneti ce mancaruri sa mananc sa ma mai ingras... dar daca puteti nu cartofi prajiti si fructe ceva mai detaliat, si fastfood sa nu-mi spuneti findca NU MANANC + ca locuiesc la sat si na.Multumescbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E mult de scris. Pe scurt, muschii se dezvotla in zilele de odihna.

Intai antrenament intens ( nu ce faci tu ) apoi 48 de ore odihna + mancare, apoi alt antrenament.

Mancare :

- proteine ( carne, branza, oua )
- carbohidtrati (orez, cartofi, paste, quinoa, etc.)
- grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune, etc. )
- fibre vegetale

Aia e ordinea importantei. Si sa ai mai mult de 3 mese pe zi, si proteine la fiecare masa.

Dar trebuie sa te documentezi, a pune muschi e ceva destul de complex, recomand www.culturism.ro

| MihaiTin a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai, ma gandeam ca asa sa incep fiindca n-am mai facut sport oh go on sa zic asa happy, mersi de site ala e super, ti-am dat funda smug

2 răspunsuri:
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)