Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca bicarbonatul de sodiu ajuta la albirea dintilor. Imi puteti spune va rog cat bicarbonat de sodiu trebuie amestecat cu cata cantitate de apa? ( gen o lingurita sau jumatate de lingurita ). Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu chiar ajuta la inalbirea dintilor.
Pui peste periuta de dinti cu pasta un praf de bicarbonat de sodiu, apoi te speli pe dinti normal.
Doamna stomatolog mi-a recomandat sa ma spal cu bicarbonat o data pe saptamana si dupa prima utilizare chiar am remarcat o albire a dintilor.

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,ajuta la albire dar e cam neplacut la gust, nu se amesteca cu apa dar se pune pe periuta

| Estera123 a răspuns:

Cel mai simplu este sa umezesti putin degetul aratator si sa pui putin bicarbonat pe deget apoi sa iti freci dintii.

| catthshshshs a răspuns:

Eu l-am folosit o perioada, insa nu am observat nicio schimbare. Si cred ca folosit mai mult timp, iti erodeaza dintii. Mai bine foloseste o pasta de dinti pentru albirea dintilor.

| ellutza a răspuns:

Pui intr-o farfuriuta o lingurita bicarbonat de sodiu si picuri 5 picaturi de zeama de lamaie. Iei amestecul cu periuta si freci dintii 1 minut. Se foloseste 1 data pe saptamana pentru a nu altera smaltul dintilor.

| KodrutZ a răspuns:

Se freaca dintii cu bicarbonat, dupa care se clateste, ce e aiureala asta cu amestecarea in apa?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Copii,ma uimiti.Bicarbonatul de sodiu, mai ales combinat cu acid citric, produce o reactie acida, de erodare.Albesc,intr-adevar dintii,pe baza unei reactii chimice,cu efect usor coroziv, dar, in timp, incepe sa penetreze smaltul acestora, distrugand-ul progresiv si iremediabil.Mai bine cureti dintii la dentist, apoi ii intretii corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca cel mai bine e sa te speli in fiecare zi de doua ori pe zi.
Adica seara si dimineata si sa folosesti apa de gura si ata dentara pe langa pasta de dinti.Si pe urma ai sa vezi ca daca faci asta in fiecare zi in maxim doua saptamani o sa inceapa sa se albeasca, bine aicea trebuie sa ai grija sa ai speli bine si sa nu freci la ei ca la geamuri.
Mai bine ati cumperi o pasta de dinti speciala cu vitamine ceva eu stiu si gata, nu prea are rost sa te chinui cu bicarbonatu.
Sper ca te-am ajutat o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste pastele de dinti cu albire rapida, poate mai des ( 4-5 ori pe zi ) numai in prima saptamana, apoi numai dimineata si seara. NU te baga la astfel de solutii, ca acel bicarbonat este facut altfel si nu cum era pe vremea bunicilor si o dai in alte probleme.
Ai grija ca si pastele de dinti cu albire rapida subtiaza smaltul si prea mult strica!

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre albirea naturala a dintilor, experienta personala

http://mariabeautytips.wordpress.com/......i-sfaturi/

| myruna2012 a răspuns:

Bicarbonat de sodiu- o lingurita amestecat cu 150gr apa.

Funda?

| Mariidc a răspuns (pentru myruna2012):

Si de cate ori trebuire folosit amestecul pe zi?

| myruna2012 a răspuns (pentru Mariidc):

Odata.

| ilfenomeno18 a răspuns:

E adevarat catii albeste da tii si strica n acelasi timp mai bine te duci la un cabinet stomatologis si tii albesti acolo

| razboinicu2016 a răspuns:

O lingurita peste pasta de dinti.

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| Kiissa a răspuns:

Eu stiu ca pe pasta de dinti (dupa ce ai pusó pe periuta) pui niste bicarbonat si te speli normal..am incercat si eu asalaughing

| Alexandraaa0026 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu chiar ajuta la albirea dintilor.
Pui peste periuta de dinti un praf de bicarbonat de sodiu, apoi te speli pe dinti normal.happy

| elemydya a răspuns:

Poti folosii bicarbonatul impreuna cu pasta de dinti. Mare grija insa, acesta poate afecta smaltul dintilor.happy

| Andrei_Duta_1981 a răspuns:

Albeste dinti dar iti distruge smaltul deci e bun dar iti distruge smaltul