| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
Am auzit că cel mai bun remediu pentru bronzul de la soare e timpul?
E adevărat?
Mă refer la bronzul maroniu închis.
1. Cam cat timp ar lua ca pielea sa revină la culoarea inițială?
2. Revine la culoare inițială?
3. Daca eu ies pe afară și tot mă bronzez o sa încetinesc procesul de exfoliere a piei?
4. Cum as putea sa grăbesc procesul?
De preferat cu soluții cel se pot face acasă.
5. Cat de bronzat trebuie sa fiu ca pielea sa se exoflieze cu timpul?
6. Se exoflieza pielea pe tot corpul indiferent de partea corpului? Ca ex: mâini, gât, fata, picoare etc.
7. Procesul asta se poate repeta la infinit?

Vă rog să luați asta in serios și să încercați să îmi răspundeți la toate întrebările, fara răspunsuri la mișto.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Da, este adevarat!
Ca pielea sa piarda brozul ai nevoie de foarte mult timp, aproximativ 6 luni...
Ca pielea sa exfoloieze trebuie sa te arzi la soare! De exemplu sa stai cel putin 5 ore neintrerupt la soare iar dupa 2-3 zile pielea va incepe sa se exfolieze dar pana atunci vei avea dureri de arsura cumplita! Daca te vei da cu diferite creme contra arsurilor, te vei bonza dar pielea NU se va exfolia!
Da pielea se poate exfolia pe tot corpul, depinde de zona care e arsa de soare!
Se poate repeta la infinit!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru MoroșanuGigi324):

Da, creme arsurilor solare! Si ti-am raspuns la intrebarile de mai sus numai ca nu le-am enumerat!