| Daiil a întrebat:

Am avut de doua ori urticarie care m-a tinut 4-5 saptamani, o data in vara si o data la finalul iernii. Mereu petele rozalii imi apareau pe maini si pe picioare. Totul a inceput intr-o seara cand am ajuns acasa, m-am spalat si m-am dus sa ma joc pe Pc(era trecut de 8) si dintr-o data au inceput sa-mi apara pete rosii imense pe maini si picioare, am fost la spital unde mi s-a dat o reteta si atat. Am fost la nenumarati doctori(spital de boli infectioase si la imunolog) pentru ca in fiecare dimineata imi aparea si imi dispareau dupa 2-3 ore imi mai apareau si seara ( Doar cand eram in casa imi apareau ). Dupa 3-4 saptamani de cand m-am plimbat pe la medici si n-am primit niciun raspuns urticaria a incetat sa mai apara. A doua oara cand au reinceput sa-mi reapara petele au fost ca prima data am fost iar la spital de unde mi s-a dat drumul acasa dupa 3 zile au aparut seara pete mari si cateva chiar pe ochi (am fost la spital la un dermatolog ). Petele au continuat sa-mi apara inca 3-4 saptamani. Am facut toate testele recomandate si nu a reiesit ca am vreo alergie sau ceva. De retinut ca de fiecare data cand am avut urticarie am fost si racit si cand am avut prima data urticarie am capatat o tuse seaca (am fost la spital mi s-a spus ca e pe fond alergic si mi s-au dat medicamente). Tusea mi s-a oprit dar cateodata mai tusesc sec( foarte rar). Imunologul a dat din umeri si nu mi-a recomandat nimic. Va rog sa imi puteti spune de ce as suferi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai enuntat despre dermatolog, imunolog, boli infectioase dar niciodata despre alergolog, acolo ai fost?
Pe de alta parte da exista astfel de simptome care nu le da nici naiba de capat, si nici nu ar fi de necrezut, pentru ca corpul uman este mult mai complex decat am crede noi.
Eu suspectez faptul ca esti o persona alergica, si de obicei persoanele alergice au si un sistem imunitar usor mai slabit decat non-alergici asta o arata studiile nu eu, legatura mare s-ar putea sa nu fie cel putin la prima vedere.
De fiecare data cand ai fost racit/a ai luat o anumita medicamentatie? Nu cumva in urma acelor pastile sau siropuri folosite la raceala ies aceste pete?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu am fost in situația asta multi ani.Medicii îmi spuneau ca sunt alergica, îmi prescriau medicamente si atât.Am început sa studiez eu cumpărând cărți scrise de medici nutriționiști.Acolo am aflat ca in cazul alergiilor trebuie testate toate alimentele si cele care va produce urticarie sau astm trebuie înlăturate din alimentație.Fa si tu la fel.Succes!

.