| VeroFzr a întrebat:

Salut TPU, am avut doi bichoni în vârstă de 6 luni ( crescuți la curte), spun am avut deoarece astăzi unul dintre ei a devenit un ingeras. Vă rog dacă a mai pățit cineva asta si a aflat motivul sa îmi spuneți și mie. Acum 4 zile, cățelușul care e acum sănătos si jucaus a avut o zi in care a vomat si a avut diaree, cel care este astăzi în cer nu a avut niciodată probleme. Ambii cățeluși au toate vaccinurile făcute, ieri la ora 18:00 m-am jucat cu amandoi si nu aveau absolut nimic, tot ieri după 3 ore, la ora 21:00 m-a întâmpinat la poarta doar unul dintre ei. celalalt era in cusca si nu se simțea prea bine. Greseala mea cu care o sa trăiesc mereu este ca nu am fugit repede la un medic veterinar, crezand ca își revine si el ca frățiorul lui. Dimineața cand m-am trezit era micuțul in cusca, fără suflare cu o balta de sânge lângă el, sânge provenit din zona fundului. Ce credeți ca a pățit micutul? Oare sa fi fost otrăvit? Dar nu trebuia sa vomite? In 3 ore sa se schimbe starea de la foarte bine la rau... si in câteva ore sa moara, pentru mine e suspect. Credeți ca au fost otraviti? Iar celalalt sa fi scăpat datorita faptului ca a vomat si ca a avut diaree? Am un vecin pe care l-as crede în stare, dar nu as vrea sa acuz degeaba. Am fost la veterinar cu celalalt catelus si mi-a spus ca e ok și sa verific dacă mananca, daca se simte ok si in continuare. doar ca nu stie din ce cauza a murit cățelușul atat de repede, m-a intrebat dacă a vomat, daca a avut diaree. insa nu a dat semne de genul. A trecut cineva prin asta? De astăzi plang non stop, dar nimic nu il aduce înapoi. Vreau doar sa fiu împăcat si sa știu care ar fi motivele decesului ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce sa caute cîinii in cer? laughing Si animalul si omul mor in acelasi fel si unul si celalalt merg in pamint de unde au fost luati sau creati, Dumnezeu nu are nevoie in cer nici de oameni si nici de animale, numai un medic veterinar ar putea sti cauza o fi fost cancer o fi fost otravit, cert este ca acum este mort si nimeni si nimic nu il va aduce inapoi, acesti cîini sunt deosebit de sensibili rasa aceasta de bichon, deci trebuia sa fi atent ce i dai de mincare si sa il ti in casa nu afara in frig, acesti cîini nu sunt căliti ca maidanezii care pot suporta orice temperaturi, si pot minca detoate.

| gigite a răspuns:

O fi lins otrava, sau i s-a dat, ex. chiftele cu ceva incorporat de un rau voitor, criminal, dement, cretin, sau a mancat ceva oase de pasare de la copane, ciocanele, partea din mijloc care sunt ca si tepuse-ascutite care iau perforat stomacul... micutului, care le-a inghitit...