| gladiatoru5000 a întrebat:

...Am avut entorsa la mana și glezna stangă, la picior am pățit anul ăsta prin ianuarie pe 15. Am făcut fizioperapie kineto și repaus 6 saptamani...Dar am rămas cu dureri atât la mana cât și la picior..Cum pot muncii cu stiind ca am zone sensibile. Și ce sa fac sa scap de dureri. ..Sau trece de la sine? Mi-a zis cineva ca la schimbare de vreme mă va durea zona.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine ți-a zis asta a fost un prost.
Iar tu dacă te iei după proști, știi ce face corpul tău?
El de multe ori ascultă și face ce îi spune creierul.
Și corpul tău va constata că se schimbă vremea.
Și va zice încheietura respectivă.
Haoleoo, s-a schimbat vremea, e urgie!
Și va începe să te doară, fiindcă așa a zis ăla.
Așa că transmite-i din partea mea, că e un prost și un tâmpit.
Zona respecivă va mai durea până se vindecă complet, doar atât.
Dta continuă acasă masaj în zonele respective și gimnastică artuculară moderată.
Acele zone trebuie să se repare și în același timp să devină, să rămână mobile iar pentru aceasta dta trebuie să te miști totuși în timp ce ele se repară, deci recuperarea va dura ceva mai mult.
Eu mai recomand de asemenea să consumi ceva mai mult din alimente ce conțin colagen, care este folosit apoi la reparare tendoane, ca răcituri din picioare și cap de porc plus niște șoric care îl găsești la măcelărie cu 3 lei per kg, fiert bine de tot, ca să devină comestibil.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sadrian46):

Eu avut o entorsa usoara toamna trecuta! Resimnt dureri si acum si zona este uneori usor umflata cand merg mult sau stau in picioare mai mult! Uneori mai pun o fasa elastica!
Am o fosta colega de scoala care a avut piciorul rupt de mai bine de 20 de ani si o mai supara si acum!
Specific ca stam in zona de munte, cam toata lumea are reumatism. o fi vorba doar de ariculatii?
Ca sa nu mai spun ca si sora mea a avut ruptura de ligamente, a avut nevoie de operatie, a facut si recuperare, asta a fost in urma cu 2 ani si inca isi protejeza genunchiul la eforturi! Si a facut sport!