| gladiatoru5000 a întrebat:

am o entorsa la mana stanga de pe 28 ianuarie 2018 am facut fizioterapie dar la o luna doua distanta am fost la consult la doctor si mia zis ca mai am o mica entorsa de mai am dureri ..nici nu ma lamurit? precizez ca am facu repaus in cele doua saptamani de recuperare. o sa imi mai treaca vreodata? eu port manseta la mana, dar de cateva zile am dureri insuportabile la mana pana in cot...ce sa fac sa las sa treaca de la sine? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Ciudat, dar entorsele sunt mai grave decat rupturile. Si se vindeca mai greu. Doua saptamani nu sunt suficiente. Poate te doare si de la frig? Sau deja ai facut efort cu mana?

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

La frig ma doare de mor. o durere ingrozitoare... nu prea fac efort cu ea ..ca ma doare

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

Efort fizic peste puteri nu am facut dar doctoru m-a dat afara mi-a zis baiete mai ai doar o entorsa ....si pe mine cand e frig afara ma doare ingrozitor ...cand e cald nu prea.ce as putea face?

| Demidol a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Uff, rau de tot.
Ar fi bine sa umbli cu ceva bandaj care sa-ti tina de cald. Si stiu de la o babuta din vecini, ca punea comprese cu apa sarata; concentrata si calduta. Adevarat, ea a avut mana rupa dar se umflase dupa ce i-a scos gipsul si avea dureri forte mari. Cum nici un unguent nu o ajuta, chiar farmacista i-a recomandat saramura. Si in putin timp si-a revenit.

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

Port o orteza la mana ..Mai are rost sa mă duc la medic iar sau sa port în continuare manseta, orteza?

| Demidol a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Spui ca medicul te-a repezit. Nu stiu ce sa spun. Orteza e doar de sustinere? Ar trebui sa ai acolo si ceva care sa-ti tina cald. Chiar si manusi sa porti acum, fara jena. E frig, toata lumea poarta. As zice sa mergi macar la medicul de familie sa-ti dea ceva pentru dureri.

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

App azi am revenit la ortopedie si doctoru mi-a zis ca nu are ce sa imi faca a ramas durerea in locul acela ...si ca o sa imi treaca in timp cica...

| Demidol a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Rau.
Sa tii mereu mana ferita de frig. Nici un unguent calmant nu ti-a dat? Nu pastile, unguent.

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

Nu ma gandeam sa imi iau puterea ursului de la farmacie e buna de ceva?

| Demidol a răspuns (pentru gladiatoru5000):

E buna pentru dureri reumatismale. Incalzeste muschii. S-ar putea sa-ti ajute si tie, tinand cont ca ai nevoie de caldura.

| gladiatoru5000 explică (pentru Demidol):

Revin..ieri am fost la doctor și mi-a zis sa fac fizio-kinetoterapie și repaus 4 săptămâni...

| Demidol a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Aha! Deci tot bai si masaj.
Desi se pot face si acasa, e bine sa fie facute de un specialist. Sanatate multa!