| Boss8989 a întrebat:

am avut varicela, au trecut deja 10 zile de cand au iesit bubele pe mine, inca mai am semnele pe mine gen sunt asa niste puncte mai putin vizibile rosii, mai sunt sanse sa dau boala cuiva, am voie sa ies afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Posibil ca da, dupa ce trec sarbatorile ai putea sa fi safe.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la aparitia bubitelor trebuie calculate 3 saptamani de posibilitate de transmitere al infectarii, dar este bine sa fii preventiv chiar 4 saptamani.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cat dureaza perioada de carantina pentru varicela?
"This can vary from person to person – from as little as 7 days, up to 21 days. This is called the "incubation period". Someone with chickenpox is most infectious from 1 to 2 days before the rash appears, until all the blisters have crusted over. This usually takes 5 to 6 days from the start of the rash."
traducere: " Poate varia de la o persoana la alta- de la un minim de 7 zile pana la 21 de zile. Aceasta este numita "perioada de incubatie". O persoana cu varicela poate fi contagioasa cel mai mult cu o zi sau doua inainte de aparitia eruptiei, pana cand toate basicile s-au spart si coaja s-a format. De obicei asta ia in jur de 6-7 zile de la aparitia eruptiei."
Doar asa preventiv, eu iti recomand sa mai stai ceva zile izolat. Nu cred ca doresti sa o transmiti cuiva.