| XcritiX a întrebat:

am fost acum 2 zile la sala si am facut picioare in special gambe si am facut o febra musculara la gambe in special la piciorul stang nici sa merg corect nu pot. cateva remedii ca sa imi treaca mai repede exista dau funda plzzzbatting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| grgdlk a răspuns:

Zeama de lamaie, citrice in general. oricum o sa te obisnuioesti si nu o sa mai faci febra, fa incalzire ca lumea inainte

5 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Iata care sunt metodele prin care poţi scapa de febră musculară mult mai repede:
1. Consumă multe lichide! Hidratează-te bine! În unele cazuri, febra musculară şi crampele apar din cauza faptului că nu ai consumat suficiente lichide. Muşchii au nevoie de lichide pentru a se contracta eficient. Aşadar, consumă apă înainte, în timpul şi după terminarea antrenamentului.
2. Cui pe cui se scoate! Forţează-te să faci mişcare în continuare. Evident, nu trebuie să alergi o jumătate de kilometru cu gândul că vei scapa de durere. Este recomandat să faci mişcare uşoară, de exemplu o plimbare pe jos.
3. Fă o baie caldă cu sare! Umple cada cu apă caldă, adaugă un pumn de sare grunjoasă şi stai în ea timp de 20 de minute. Apa caldă va destinde musculatura şi va reduce tensiunea din zona muşchilor.
4. Foloseşte un unguent special! Pentru dureri musculare, întindere de ligamente masează zonele afectate de câteva ori pe zi. Foloseşte Voltaren, BenGay, Fastum Gel, Lasonil, Diclosal Gel, Ketoprofen Gel sau Finalgon.
5. Consumă mai mulţi carbohidraţi şi proteine! Ia suplimente nutritive şi antioxidanţi, vitamina C ajută la refacerea tesutul afectat.
6. Ia o o aspirină! Cel mai indicat este ca înainte de a depune efort fizic, să iei o aspirină pentru a bloca receptorii de durere.

| AxelBv a răspuns:

Remediul rapid este o portocala, apa si 2 aspirine.

| Cosmin86 a răspuns:

Febra musculara o sa treaca singura in cateva zile, nu forta picioarele in perioada aia si NU lua aspirina

| MrKid a răspuns:

Poi febra musculara dispare prin doua feluri:
1. Dupa ce te scoli de dimineata in urma unui somn nocturn
2. Daca faci sport cu acel picior(si daca u nu poti nici sa mergi asta e din start scoasa deci alege varianta nr. 1)
3. Funda?happy

| kikidulcik a răspuns:

Eu stiu ca daca ai febra musculara se mananca ciocolata. incearca