| 2Pac3Furious a întrebat:

Bună seara. Am si eu nevoie de un sfat. Am făcut o artroscopie la genunchiul drept, de cateva zile m-am apucat de kinetoterapie, am făcut niste exerciții pentru gambe 2 zile la rand ( ridicari pe vârfuri și joc de glezne) probabil suprasolicind piciorul neoperat instinctiv, iar azi ma doare foarte rau in zona dintre gamba si partea postetioara a genunchiului stang (adică cel neoperat) mai ales cand am piciorul intins si incerc sa trag laba piciorului spre mine, NU pot nici sa stau drept in picioare pe el deoarece ma doare foarte rau, il tin puțin flexat cand merg, am si febra la gamba.
Ma puteți ajuta va rog frumos cu un sfat, ce ar trebui sa fac si care ar fi cauza durerii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ar trebui sa iei legatura cu persoana care se ocupa de tine la kinetoterapie si sa o rogi sa iti dea un sfat.Asa pare cel mai intelept.

| LaviniuA a răspuns:

Intreaba persoana care ti-a recomandat exercitiile.
Probabil trebuie sa o iei mai usor cu exercitiile.

Ajuta compresele reci pe piciorul neoperat. Pui o panza intre compresa si picior, ca sa nu stea rece direct pe picior. Lasi 10-20 minute, apoi o iei si astepti sa isi revina pielea la temperatura normala. Dupa vreo 30 minute poti sa repeti.
Dupa ce scade durerea renunti la compresele reci, ca recele incetineste circulatia sangelui, deci impiedica vindecarea.