| pwp a întrebat:

Buna TPU love struck
De 3 zile am inceput sa ma duc la sala si am facut febra musculara..ma dor aproape toti muschii..maine ma duc iar. exista remedii pentru a diminua febra?

11 răspunsuri:
| Aliiinuuus a răspuns:

O baie fierbinte, te bagi in patura si iei o aspirina, dar pe caldura asta nu stiu ce ai putea face laughing, eu asa faceam si imi treceabig grin

| Cosmin86 a răspuns:

Salut

In primul rand ignori copiii mici care iti recomanda "miscare" sau 'ciocolata'.

Lucreaza alte grupe, NU te atingi de grupele respective pana nu trece 100 % febra musculara, ca altfel faci supra-antrenament si o sa-ti afecteze dezvoltarea ( risti sa tragi degeaba ).

Documenteaza-te sa vezi ce e supra-antrenamentul si cu ce te afecteaza.

Remedii? Nu lucra grupa respectiva pana trece, o sa treaca singura in cateva zile, apoi nu o sa mai faci ( decat eventual foarte putin ).

| pwp explică (pentru Cosmin86):

Ma dor si picioarele si mainile laughing)..doar abdomenul nu...si cate abdomene pot sa fac maine in 2 ore?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pwp):

2 ore? la sala se sta maxim 60 de minute, asa stimulezi maxim hormonul de crestere, daca stai 2 ore / antrenament nu o sa ai progrese prea grozave ( o sa progresezi un pic la inceput ca nu esti obisnuit cu efortul si apoi plafonare ).

Si abdomenul nu se lucreaza doar cu abdomene, cu abdomene se lucreaza partea superioara, baga si un exercitiu pentru partea inferioara ( ex. ridicari de picioare ) si un crunch.

Te dor si gambele? Ca ai putea face abdomen+gambe, altfel ia cateva zile pauza. Vezi ce zice si instructorul de la sala.

| fluture156 a răspuns:

Trece daca faci si mai multa miscare.Stiu ca mai ajuta si ciocolata. happy

| Bella20 a răspuns:

Da.hee hee..Pastile,ceocolatabig grin..Adk la mine merge..incerca sh tu poate trece si la tine:*

| SliceOfLife a răspuns:

Singurul remediu pentru a diminua febra musculara este sa faci in continuare miscare, sa mergi la sala mai exact.Incetul cu incetul corpul tau se va acomoda cu efortul.happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SliceOfLife):

Alt copil mic, lasa sala ca n-ai nicio treaba, apuca-te de sah

| Smilex33 a răspuns:

De fiecare data, dupa ce epui mult efor, mananca putina ciocolata ca sa nu faci febra musculara! :3

| Cosmin86 a răspuns (pentru Smilex33):

Nu te ajuta cu nimic putina ciocolata, decat sa te ingrasi. sfat de copil mic