| JockerStoica a întrebat:

Am fost astazi la doctor pentru ca de 2 zile ma simteam rau tuseam, ma durea in spate, aveam febra 37-38-38 jumate depinde. Si doctora mi-a zis ca mi se aud valuri la plamanul stang, si mi-a zis ca am pneuomonie. Si mi-a dat un antibiotic si alte o groaza de pastile si mi-a spus ca vineri sa ma duc din nou la ea sa ma consulte, si daca nu imi trece sa ma duc sa-mi fac radiografie la spital si sa ma internez etc.
Si de cand am venit de la Cabinet plang si imi este foarte frica sa nu mor pentru ca stiu ca este foarte periculoasa aceasta boala si chiar nu vreau sa mor, eu Sunt baiat si am 16 ani.
Va rog dati-mi raspunsuri multe si mai ales cei care ati avut pneuomonie si v-ati vindecat si spuneti-mi in cat timp v-ati vindecat, cum v-ati simtit si daca a fost nevoie sa mergeti la spital pentru ca nu va trecut cu medicamentele.
Va rog dati-mi multe raspunsuri ca la cat am plans de abia mai respir!
Funda uriasa! Va implor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-a spus ca se aud raluri, nu ai fost tu atent. Nu o sa mori dintr-o pneumonie, nimeni nu mai moare in ziua de azi. Nu ai nici un motiv sa plangi, trebuie doar sa iei tratamentul si sa urmezi indicatiile medicului. Mergi la un psihiatru daca ai aceasta reactie necontrolata si care iti face rau, nu e deloc normal sa reactionezi astfel. Chiar daca vei sta cumva internat in spital, in maxim 3 saptamani vei fi complet vindecat, nu ai absolut nici un motiv sa te panichezi si mai ales sa plangi.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mor unii, da, dar nu cei ca tine, tineri și sub tratament. Fi și tu mai curajos, dacă vine o dictatura cum o dai jos, dacă îți e așa frica de moarte? Sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii mai tare, dar când e sa mori, mori si înecat cu o coaja de pâine in gat, deci nu îți face griji.

Nu se moare chiar așa ușor din orice! Gândește te ca unora li se taie o mana pe viu si tot nu mor, spre exemplu!

Tu respecta tratamentul doctorului întocmai si vei vedea ca te vei face bine.

Vei muri doar in cazul in care nu iei tratament, in ani, boala se agravează si atunci sunt șanse de moarte.

Șanse de moarte sunt daca nu tratezi boala.

Deci, nu mai fii așa negativist ca nu ai sa pățești nimic. Tu respecta tratamentul.

| kiri11 a răspuns:

happy Cu siguranta te vei face bine! Nu trebuie sa faci atata necaz si sa te sperii! Multi cunoscuti au avut pneumonie (nu-i pot enumera..multi) dar nici unul nu a murit din asta! Trebuie doar sa te tratezi si sa-ti asculti medicul! intr-o luna vei fi ca nou!

| JockerStoica explică:

Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsuri chiar m-au ajutat toate răspunsurile și chiar îmi pare rău că nu pot da mai multe funde. Vă mulțumesc chiar mi-ați dat încredere în mine mersi mult!