| lia_4215 a întrebat:

As mai avea o nelamurire.Acum 6 zile am fost la ginecolog deoarece ma durea f tare ovarul drept, nu puteam sa dorm noaptea de durere. Mia facut ecograf si mi-a zis ca e inflamat si ca as avea un lichid pe orarul drept...Doctorita a zis ca s-ar putea sa fie si o sarcina extrauterina, dar nu este sigura, de aceea mi-a zis sa fac un test de sarcina a doua zi.Am facut testul si a iesit negativ, dupa 2 zile am mai facut unul(ca sa fiu sigura), a iesit tot negativ.Mentionez ca in urma cu 3 saptamana am mai urmat un tratament pentru anexita bilaterala.acum mi-a dat tratament cu unidox si flamexim.Acel lichid poate fi de la o sarcina extrauterina, sau doar de la anexita/inflamatie.Mai unele simptome de greata si ma dor putin sanii, dar ma gandesc ca poate fi si de la anticonceptionale(sunt la a 11 a zi de administrate.)Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| daii a răspuns:

Am avut si eu la fel. Este chist pe ovarul drept(adica o "punga" cu apa). Daca este < 7 cm o poti indeparta prin tratament, daca este >7 trebuie sa faci operatie. Eu am facut un tratament cu anticonceptionale(Karissa) vreo 3-4 luni si mi-a trecut. Consulta mai multi doctori, nu sta doar la unu ca nu poti fi sigura de nimic. Eu 3 doctori am consultat si toti 3 mi-au zis lucruri diferite, doar cand am ajuns la al 4-lea mi-a zis ceva ce a coincis cu ceea ce mi-a zis un medic anterior. Deci mare grija! Succes, numai bine!

by daiiwinking

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca testul de sarcina ti-a iesit negativ, nu e sarcina extrauterina. lichidul provine de la procesul inflamator, cel mai sigur, dar daca simptomele nu ti-au mai cedat cat de cat, du-te la un control neaparat. Sanatate!