| Cryshhtian a întrebat:

Am fost la un medic cardiolog care mi-a pus diagnosticul aritmie extrasinusala.straight face mi-a dat scutire si tratament dar as vrea sa stiu daca afectiunea mentionata mai sus se vindeca greu? m-a cam speriat medicul ala.multumsc dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aritmia extrasinusala nu este o boala, ci un simptom. trebuie sa gasesti cauza care iti determina inima sa bata aiurea. Poate fi ceva banal, cum ar fi excesul de cafea, tutun, energizante si se rezolva prin renuntarea la acestea, dar poate fi si o malformatie cardiaca sau un sindrom de conducere aberanta. trebuie investigatii cardiologice suplimentare.

| doctoressa a răspuns:

In unele cazuri tulburarile de ritm se datoreaza obiceiurilor daunatoare sanatatii, cum ar fi consumul excesiv de alcool, cafea, droguri si tutun. Renuntarea la aceste obiceiuri duce la disparitia aritmiei. In alte cazuri aritmiile sunt un simptom al bolilor de inima, iar acestea nu pot fi controlate daca nu se trateaza boala de baza.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/aritmiile-cardiace