| anonim_4396 a întrebat:

Am fost muscat sau intepat de un paianjen sau alta insecta(nu stiu sigur ce a fost). Am pe obraz o umflatura mica... Ce sa fac? Sunt sanse sa fac alergie? Se poate intampla ceva mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Amorezatul a răspuns:

Pune spirt, ori un antiseptic local! Nu cred ca sunt sanse sa ai reactii alergice, (banuiesc ca nu este prima oara cand esti muscat de o insecta)! Cel mai bun raspuns il poti gasi la o farmacie si desigur la un medic. Daca nu ai simtome de soc anafliactic ori ceva asemanator nu ar trebui sa fie probleme! Vorbeste cu farmacistul/medicul tau!

| romanaols a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic. Stai linistit. E doar o muscatura.