| Anonim232323 a întrebat:

Am gasit un pui de porumbel cazut dintr`un brad cu ce` sa il hranesc spuneti-mi dau funda va rog! Foarte important

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fluffinator a răspuns:

Daca este mic nu o sa manance nimic de la tine. Si o sa iti moara, deci nu te atasa prea tare de el. Dar daca ti neaparat sa il hranesti, incearca cu bibite de greu sau malai.

2 răspunsuri:
| Anaeli a răspuns:

Buna. Probabil intrebarea nu mai este valabila, dar voi posta raspunsul pentru alte persoane care nu stiu cum sa ingrijeasca puii de porumbel sau gugustiuc orfani.
-In prima saptamana: galbenus de ou fiert tare amestecat cu apa plata si lapte fiert, in proportii egale. Se baga in blender sau se amesteca foarte bine, iar pasta se da pe cioc cu o seringa mica (fara ac, bineanteles). Se va hrani incet si cate putin, sa nu se innece.
-Urmatoarele 10 zile: piure din cereale rasnite (grau, mei, rapita, fasole, mazare sau cereale kiri pentru papagali), amestecate cu galbenus si putin lapte. Se pot adauga cateva pietricele minuscule pentru digestie. Se hranesc cu seringa.
-Cand implineste 16 zile: seminte, paine si apa sau pasta din acestea amestecate. Dupa o cantitate de seminte se da apa pe cioc. Nu trebuie sa aiba gusa foarte mare, ci potrivita si putin moale.
-Cand implineste 26 zile, mancare la discretie: boabe micute (grau, rapita, etc), paine faramitata, un vas cu apa. De acum va trebui sa invete sa ciuguleasca singur.
-Vor fi hraniti foarte des, cam la 2 ore, si inveliti foarte bine, mai ales cand sunt micuti, dar cu grija sa nu se sufoce.
Eu cam atat stiu. Mai multe detalii puteti gasi aici:
http://www.porumbei.ro/cresterea-puilor-orfani

| Dany4you a răspuns:

Daca e prea mik nu va manca nimic deoarece are nevoie de hrana da le mama lui, dar incearca totusi sai dai graunte de grau sau concentrate.