| Y0nut7 a întrebat:

am mana luxata in partea dreapta si nu pot sa scriu, trebuie sa fac referatul la fizica, m-am dus la cineva si mia tras mana, dupa cat timp trece sad funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca umbli cu chestii de genul "ma duc la cineva sa imi traga mana" si nu te duci la un doctor sa iti faca o radiografie ceva nu o sa iti treaca nici la anul.

| Azµre a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri un preparat pe nume Lasonil si 10 pliculete de Burovil. Burovilul este un praf care il dizolvi in apa apoi iti dai dimineata si seara cu acea apa pe mana dupa care iti dai cu Lasonil. Si sa iti legi mana cu pansament pui pe mama sa ti-o lege dar sa nu fie strans! Sa nu folosesti pansament supraelastic sau fasa elastica! Ci pansament normal! Iti dai dimineata si seara cu solutia aceea si cu Lasonil si o sa iti treaca.

| edytZzza a răspuns:

Va trebui sa stai cu ia vreo o saptamana doua, si incearca sa o tii din cand in cand in apa fierbinte.

| Azµre a răspuns (pentru edytZzza):

Nu e bine fara frectii cu apa calda sau gheata mai rau face!

| JustSmiiile a răspuns:

Heii happy! Si eu am avut mana dreapta luxata. Daca nu ti'o vei pune in ghips nu iti va trece niciodata. Iar daca ti'o vei pune va trebui sa o tin timp de 4 saptamani sad.
Eu iti recomand sa mergi la un medic si sa iti pui mana in ghips.
Insanatosire gravnica! happy

| IRegretNothing a răspuns:

Ce n-as da si eu sa-mi traga cineva mana acum, ca saptamana asta am teza la mate. Oricum, mai bine nu-l faci. Si s-ar putea sa vrei sa te duci la doctor, ca o prietena de-a mea si-a luxat glezna anul trecut in tabara si nu s-a dus la doctor si nici acum nu alearga 30 m fara sa o doara... Spune-i profului sa te scuteasca si pe tine... Sau ia-l de pe netwinking

| alexandru222651 a răspuns:

Du-te la un doctor ca daca nu o pui in ghips o sa se vindece mult mai greu