| QwertyBeast a întrebat:

Am mers ieri la spital din cauza a doua unghii incarnate (una e incarnata in ambele parti si cealalta doar intr-o parte), iar chirurgul a spus ca trebuie sa vin luni ca sa ma operez si o sa stau internat 2 zile (probabil pentru ca nu o sa pot merge). Ce tip de anestezie o sa imi fie facuta? locala sau generala? Si in cat timp o sa ma recuperez? A mai trecut cineva prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Anestezia e locala, fiind o interventie extrem de usoara/superficiala insa, ca orice manevra medicala nu e lipsita de riscuri. O unghie creste inapoi cam intr-o luna, o luna si ceva. Asta ar insemna recuperare totala. Insa pansamente nu o sa trebuiasca sa porti decat 1-2 poate 3 saptamani.

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

O singura data am patit chestia asta, iar la mine anestezia a fost locala. Iti recomand cand mergi la operatie sa ai la tine o pereche de panfofi comozi si un pic mai largi pentru ca iti vor fi utili dupa ce iti vor pune pansamentul.

Recuperarea dureaza cam doua, trei saptamani.