| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi :/ As vrea sa slabesc, am 14 ani si sunt destul de. Grasa. As vrea sa imi spuneti cum sa am un stil de viata sanatos si sa slabesc usor, as aprecia foarte mult, nu mai zic ca dau si funda laughing Multumesc anticipatwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Incerca sa manaci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan*, linte, fasole, orez), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana in ora 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu includa prajeli, prea multe paste/paine, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

| dmgskd a răspuns (pentru LaLaura):

Totul e în regulă, doar că eu scap de la școală la 6 și 7 seara, deci cum fac cu cina?

| LaLaura a răspuns (pentru dmgskd):

O manaci cand ajungi acasa, dar tu trebuie sa iti faci un program stabil, adica sa respecti acele ore cat de mult poti. E ok sa depaseti cateva minute, jumatate de ora, dar nu mai mult.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| dmgskd a răspuns (pentru bursuc001):

Am zis că am 14 ani mai sus. Înălțimea e cam de, 75..kilograme sunt multe si destule ❕

| dmgskd a răspuns (pentru dmgskd):

Pardon 1,75 (inaltimea)

| bursuc001 a răspuns (pentru dmgskd):

Mda, vârsta era happy
Înălţimea estewinking

Kilogramele, kilogramele,..., kilogramele câte/unde sunt?