| raul230 a întrebat:

Am niște coșulețe mici pe frunte și pe ambii obraji nu prea se văd dar când ma spăl cu apa rece se înroșesc. Ceva sfaturi cum sa scap de ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o alergie alimentara.
Ai mancat ceva care nu a fost proaspat, sau este ceva la care corpul tau a reactionat.
Din pacate, nu poti face nimic pentru fata ta, doar spalat cu apa calda si sapun, laandu-le sa dispara, in timp.
Te sfatuiesc totusi sa iei o pauza de la mancarea semipreparata sau la ce manaci in oras, tinand 1 saptamana de dieta alimentara (fara salamuri si semipreparate din comert, fara carne marinata, fara mititei sau carnati, fara prajeli, pizza, sosuri sau sucuri).

| ViolaTM a răspuns:

Da. E pielea prea deshidratată. Ia de la naturişti uleiul de argan.
Dacă e de la zahar, sau lactate, redu aceste produse.
Bea multă apă. Şi ia pastile de de-tox dacă nu trec.
Tot odată dacă ai prea mult puf pe frunte trebuie îndepărtat. Şi ăla poatecauza coşuri.
Cât timp âi coşuri foloseşte doar săpun solid. Nu geluri. Chiar dacă sunt anti acnee.
Doar săpun solid.
Sireu mai demutl am folosit servetelele umede de la Isana, mjam dat pe coşuri şi mi-au trecut. Dar le ştergeam de mai multe ori pe zi.
Miere zaharata.
Las-o câte 20Min pe coşuri şi fă asta mai multe zile.