| raul230 a întrebat:

Am cosuri pe ambii obraji si pe frunte ce pot face sa scap de ei va rog frumos? Am 13 ani.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu iti atinge tenul cu mainile murdare si dezinfecteaza zilnic ecranul telefonului si castile. Schimba fata de perna si prosopul pentru fata cat mai des. Daca atunci cand te speli pe cap spuma atinge fruntea acesta poate sa fie un motiv pentru aparitia cosurilor in zona respectiva. Nu se aplica lamaie, alcool, camphor, scortisoara, menthol, pasta de dinti, ulei de arbore de ceai, uleiuri esentiale, rosii, capsuni, kiwi, otet, sucuri de citrice si alte ingredient care te ustura si iti irita tenul. Nu se foloseste apa fierbinte sau rece pe ten, ea trebuie sa fie potrivita. Nu folosi sapun pentru ca favorizeaza aparitia cosurilor si punctelor negre. Nu iti stoarce cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si favorizezi inmultirea lor.

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate. Poti sa inlocuiesti laptele cu lapte de cocos sau de migdale, daca vrei o sursa de calciu poti sa consumi seminte de chia pe care sa le inmoi in lapte vegetal, apa sau suc de fructe.

Cosurile nu o sa dispara de la sine daca nu ai grija de igiena si alimentatie.

Tratament :

1. Pentru tratarea cosurilor mie imi place foarte mult crema Bioderma Sebium Global - contine ingrediente antiinflamatoare, calmante si acid salicilic. Cosurile se vindeca in 3-5 zile cu ea.

2. Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Gelul se foloseste de doua ori pe zi - dimineata si seara.

Daca vrei ceva natural poti sa incerci :

1. Extractul hidro-glicero-glicolic de propolis ar putea sa aiba efect asupra cosurilor pentru ca este antiinflamator si antibacterian. Gasesti la Manicos ( in plafar/magazine naturiste ) produsul asta dar trebuie sa-l incerci putin diluat, pe o portiune mica de piele, ca sa vezi cum reactioneaza pielea ta la el pentru a eviti orice posibila reactie alergica.
http://www.manicos.ro/......25-ml.html

2. Masca cu drojdie de bere este indicata pentru acnee ( ea contine si vitamina B3 care este benefica pentru tratarea acneei si petelor post-acnee dar ajuta si la reglarea sebumului ), ea se poate combina doar cu apa dar poti sa combini drojdia de bere cu argila albastra (Raciu pulbere ), propolis si ceai verde pentru un efect mult mai bun. Aplica masca cu drojdie de 2-3 ori pe saptamana.

3. Daca vrei sa mai incerci un produs ieftin poti sa iti cumperi Spirulin de la Hofigal (varianta de monodoze, recipientele tip borcan nu-s igienice iar ingredientele isi pierd proprietatile benefice in scurt timp in prezenta luminii si aerului ) - este o crema destul de laudata pentru efectele ei impotriva cosurilor, poti sa-i dai o sansa. Sigileaza cu scoci monodoza dupa ce o incepi ca sa eviti alterarea produsului.
http://www.hofigal.eu/......ze-76.html

| raul230 explică (pentru anonim_4396):

Am o crema SudoCrem e buna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru raul230):

Poti sa o incerci ( o aplici doar pe cosuri) dar nu pentru toata lumea functioneaza oxidul de zinc in tratarea acneei iar formula sa foarte grasa poate cauza probleme pentru unele tenuri - iti poate bloca porii.

6 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Incearca Zineryt sau creme si lotiuni pe baza de zinc de la farmacie sau lotiuni pe baza de cimbru de gradina! Mai poti incerca, insa asta cu mare atentie, o solutie preparata acasa dintr-o lingura de otet de mere si 2 linguri de apa si stergi fata de mai multe ori pe zi, apoi te speli cu apa! Ar trebui sa te ajute! Numai bine!
P.S. Ai grija la ceea ce mananci: fara: grasimi, seminte, sucuri acidulate, cacao, cafea, condimente etc. si mai multe: fructe, legume proaspete, apa din belsug, diferite ceaiuri etc.

| cyupaku a răspuns:

E normal, cu timpul dispar

| metehne a răspuns:

Mergi la un dermatolog, acolo îți va recomanda o cremă. Deși îți va da tratament, trebuie să fii foarte atent ce mănânci; contează foarte mult alimentația.
Nu sunt în măsură să îți recomand vreo cremă, de aceea îți sugerez să mergi la dermatolog.

| petitconseil a răspuns:

Incearca o pasta de bicarbonat de sodiu alimentar+ apa, aplica pe fața, lasa vreo 15 minute, apoi clateste bine.O data pe zi aplici pasta asta, incearca macar 3-4 zile la rand sa vezi daca iti priește.Succes!