| StyNk0 a întrebat:

De ceva timp am o problema... de fiecare data cand mananc pachetul la scoala ma balonez! (Clasa a 8-a!) (sincer nu e ceva de ras) Si e nasol pentru ca mi se umfla burta adica parca as fi gras si e tare nasol... si nu stiu dc. in weekend cand mananc dimineata nu mi se intampla dar la scoala tot timpul ma balonez! Daca stie cineva de ce sau ceva ca sa scap dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Depinde ce manaci, balonearea este deseori provocata de alimente.
Daca manaci o anumita mankare constant e de la aia, de ex, daca la scoala mananci doar sandwich cu salam, incearca sa manaci sandwich cu unt si dulceata, si renunta la salam pentru un timp, si vezi cum este.
Incearca iaurturile pe care le vezi la tv ca ajuta pentru balonare, daca te intreba cineva zici ca iti place iaurtul, nu ca-l bei ca esti balonat.
Poate fi si din cauza stresuluiwinking

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Aveti grija la ce mancati. Trebuie evitate alimentele care va baloneaza. Cititi mai multe despre regimul alimentar pe care ar trebui sa il urmati pentru nu mai avea aceasta problema: http://www.i-medic.ro/......tibalonare

| AaaMoods a răspuns:

Simplu nu mia manca la scoala! mananca seara mai mult si apoi mai mananca si u dupa scoala! eu asa fac nu e asa rau laughing

| Amrooo a răspuns:

Nu mai manca salam-uri si chestii grele.Mananca ceva mai usor si eventual ia-ti si un iaurt ( il mananci doar in cazul in care te mai balonezi). Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ceaiul de menta ar putea sa ajute, cel de fenicul, chimen, ai putea incerca baby calm(contine cam aceleasi plante) sau ceai antiflatuent de la farmacie.
Ca antiflatulent este espumisan, dar in cazul lui nu trebuie sa consumi deloc alcool, 24 de ore inainte, 24 dupa deoarece produce reactii adverse destul de insemnate sau carbune medicinal.
Nu stiu daca in farmacii exista ceva pe baza de caolin, oxid de magneziu, bentonite sunt substante foarte bune antiflatulente deoarece absorb gazele.
DACA sa ne luam pe aceleasi principiu ai putea incerca smecta- care contine diosmectita foarte buna in absorbtia gazelor, toxinelor iritante.
Ce ti-am spus nu are cum sa iti faca rau, ai putea incerca si vezi daca functioneaza cu una dintre variante.

| ZOB a răspuns:

Stresul asta. laughing Cine stie ce mananci. Salam sasesc oh go on