| UserFaraNumelmao a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, de fiecare data când vreau sa beau multă apa, imi vine în gura un gust metalic și o senzație de vomă, țin sa menționez ca obisnuiam sa beau câte 4-5 litri pe zi din cauza unei probleme a rinichilor mei, ce credeți ca am? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un gust metalic poate indica boli grave, cum ar fi anumite afecțiuni renale sau hepatice, diabet nediagnosticat sau anumite tipuri de cancer.
Dar aceste motive sunt mai puțin obișnuite și, de obicei, sunt însoțite de alte simptome.
Dacă știi că ești sănătos, cauza apariției unui gust metalic în gură este de obicei benignă.

https://doc.ro/......ate-aparea

https://www.reginamaria.ro/......infografic

| Brizbriz a răspuns:

Covid...

| existential a răspuns:

De ce nu il intrebi pe urologul care se ocupa de rinichii tai? (sau pe medicul de familie - daca nu stie, macar o sa iti spuna catre ce specializare sa te indrepti).
Pe TPU primesti cele mai random pareri, de la persoane care n-au vreo legatura cu medicina.

Apropo, cand mergi la medic: sa ii spui toate simptomele pe care le ai, tot istoricul tau medical, medicatie curenta si suplimente, stil de viata, alimentatie. In felul asta poate ajunge la o concluzie cat mai exacta, legata de acea problema cu gustul.

| Vecinul16 a răspuns:

Daca esti fata poate sa fie sarcina. Daca ai diabet si te tratezi cu metformina poate fi si asta o cauza.