| Felix147 a întrebat:

Salut TPU,
Am o intrebare; eu am facut pancreatita acuta (18ani) si am fost internat 10 zile in spital; am iesit acum 7 zile si as vrea sa stiu daca ma pot reapuca de sport; (sala) regimul alimentar il mentin dar as vrea sa ma repun pe picioare deoarece am slabit destul de mult in perioada aceasta; dupa parerea mea eu ma simt bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai doar 7 zile după ieșirea din spital, cam 2-3 săptămâni încă ar fi bine să ai o activitate ușoară, gimnastică recuperatorie, plimbări.
Apoi treptat la sală.

| minrest a răspuns:

Nu asa se cere a doua opinie, Felix. Tie ti-a spus medicul care te-a operat ce ai voie si ce nu, si acum ceri de la noi recomandari mai usoare. Recomandarea mea e sa faci ce a spus medicul. Daca chiar vrei sa ceri a doua opinie, o ceri de la un alt medic.