| nimic`pentru`nimeni a întrebat:

Am o intrebare, in anii 2008-2009 am fost diagnosticat cu pancreatita acuta si am fost operat de colecistit si pancreatita acuta necrotica, am 44 de ani cu o vechime de munca de 25 de ani, in prezent am suferit o criza pancreatica fiind internat si ma simt rau in continuare, pot beneficia de o pensie de boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.158/2005 o sa poti beneficia de o pensie de invaliditate daca, dupa expirarea termenului maxim de concediu medical(183 zile), vei fi propus pentru aceasta de catre medicul curant ori specialist si daca vei fi incadrat intr-un grad de handicap de catre comisia de incadrare. Sanatate si numai bine!

| spyke321 a răspuns:

Pai normal daca esti internata ar trebui sa iti dea un ajutor.