| IanaIana9 a întrebat:

Salut TPU,am o întrebare la cei care pricep ceva în medicină cât de cât.
Cum se numește operația care a fost făcută de la coloana vertebrală în jos, adică undeva la coccis,legătură coloanei vertebrale,ceva de genul,jos la bazin,la spate,operația este făcută și a fost făcută târziu, în stare gravă,dar încă nu e prinsă bine,cum se poate recupera după această operație dacă medicul a interzis orice urmă de sport, chiar și masaj sau orice altă activitate grea?
Cine îmi poate spune mai multe detalii pentru că de pe net nu înțeleg cum să fac diferența, sunt mai multe tipuri.
Menționez că nu eu am avut operația ci o persoană la care țin și vreau să știu cum să am grijă de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Tot operatie la coloana este. Si e foarte grea.
Probabil medicul ti-a spus imobilizare la pat. Asa sa faca. Altfel poate fi mai rau decat inainte de operatie.
Chiar dupa ce se reface, nu mai are voie nici cat inainte sa faca efort, sport, munci fizice grele.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu după ureche și sfaturi de aici. Întreabă un kineto terapeut cu diplomă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa asculți de sfatul medicului. El știe mai bine.

| nicu991 a răspuns:

Trebuie să scrie in foaia de observație a pacientului diagnosticul si procedura chirurgicala efectuată. Pacientul are dreptul legal la o copie după foaia de observație și-n plus ar trebui să dețină biletul de externare. Acolo vei gasi detaliile care te interesează.

| IanaIana9 explică (pentru nicu991):

Problema e că nu pot să văd acea foaie, și nici pe persoana dată nu pot să o întreb că nu mi-ar spune mai multe detalii, nu vrea să vorbească pe acest subiect de aia vreau să mă informez din alte surse pentru a ști în ce constă.