| Goodboy005 a întrebat:

am o intrebare la voi ..eu vreau sa merg sa-mi fac analizele,,,vreau sa fac doar de urina si scaun,, dar cum se spune la acestea ca nu pot spune asa la doctor,, analize biologice sau cum? Cum se procedeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Coprocultura" - recoltare probe de fecale
"Urocultura" - recoltare probe de urina

Poti folosi si cuvinte uzuale "Test de urina" si "Test de scaun", ca doar nu lucrezi in domeniu. Specialistul va sti la ce te referi. Poti da si detalii celui caruia predai materialul respectiv, ca sa fii sigur/a ca va analiza ceea ce te intereseaza.