| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum se procedeaza atunci cand faci recoltarea pentru analiza de scaun? E ok de oricare scaun daca nu ai nici scaun cu sange si nici cu mucozitati si asa mai departe? De fapt, cum e scaunul cu mucus? Pot sa pun de care scaun am daca nu am cu mucus si nici cu sange si etc? Si il faci in veceu si dupa aia iei cu lingurita aia sau ce e si pui in cutia aceea special facuta pentru asta? Deci explicati-mi va rog in asa fel incat sa inteleg si eu cum ar face ca nu am mai facut niciodata analize de scaun si chiar nu stiu cum se face, spuneti-mi va rog eu mult cum se face, deci in asa fel incat sa inteleaga oricine, sau ca la prosti cum s-ar spune... Pentru ca ma voi duce maine dimineata sa fac aceasta analiza. Deci vreau sa stiu absolut toti pasii care trebuie facuti, ca am fost azi la doctor la dermatovenerolog mai exact si a spus ca sa fac si analize de scaun ca s-ar putea ca ce am eu sa fie si din cauza ca nu am scaun sanatos sau asa si de aia sa fac si analiza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

O sa-ti dea un recipient sa pui treaba mare in el.
Daca il ai deja poti face acasa si duci recipientul cu treaba la analize.
Incearca sa faci pe vasul wc ului (apoi faci tu curat) si iei de deasupra cu lingurița.
Adica nu din apa din vasul de toaleta.
Bafta,

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca ti s-a spus sa nu mananci sau bei nimic in dimineata recoltarii le urmezi sfatul. Cel mai probabil iti vor da laxative in cazul asta daca nu poti avea scaun spontan

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cand te scoli dimineața, daca nu ti vine bei putina apa fierbinte.
Ai voie sa bei putina apa si cam atat cu 8-12 ore inainte de recoltare.
Faci Intr un lighean curat sau cum ti am spus, pe marginea vasului de toaleta.
A nu se amesteca cu urina.
Iei din trei locuri diferite de deasupra cu lingurița si pui in borcanel.
Daca sunt mucozitati sau sange iei in special din acele locuri unde fecalele prezintă probleme.
Duci borcanelul la laborator.

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai sa vezi in fecale ceva asemanator cu mucii sau flegma.
Daca nu vezi este ok.
Iei din trei parti diferite oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai voie apa, nu este problema, doar nu o sa mori de sete.
Bei apa fierbinte sa ti faca purgatie, sa ai scaun.
Nu ti afectează analizele.
Si dupa ce bei apa fierbinte, faci treaba mare, colectezi din trei parti diferite, le pui in borcanas si duci la clinica.

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Sper ca ai inteles.
Si in cateva ore de cand ai recoltat sa duci borcanasul la clinica.
Sanatate ❤️

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Adica sa mori de sete 12 ore?
In fine...nu dezbat acum la ce ore a lipsit cine ti a recomandat.
Urmezi cum ti a spus.
Sper sa ti vina dimineața sa faci si gata, sa scapi de stres.
Somn ușor,
❤️

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Https://youtube.com/shorts/OxPG3TM-w5Q?si=dWuHFJbqgoJIKrcN laughing

Recoltarea se face din scaunul pe care il ai la momentul respectiv, indiferent daca are sau nu sange, mucozitați etc
Pentru asta se recolteaza, cu scopul de a descoperi daca e ceva ineregula. Daca mergi undeva sa ți se recolteze, persoanalul de acolo de regula se ocupa de tot procesul si te vor indruma cu tot.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

De regula e bine sa fie recoltat in recipient si transportat cat mai repede la laborator pentru a evita dezvoltarea bacteriilor din proba sau distrugerea lor. Spontan nu cred eu ca ai sa reusesti, doar daca se intampla sa ai nevoie atunci la baie. Te poti folosi de laxative pentru a grabi procesul, insa e bine de intrebat inainte daca e ok sau nu sa le folosesti pentru a nu influiența rezultatul.