| MarianM8777 a întrebat:

Am o intrebare legata de alimentatie.
Eu sunt un tip care pune grasime si daca inspira aer. In trecut am avut 100 de kilograme si cu efort am reusit sa ajung la 63. Mentionez ca am 1.70 m.
In acest moment arat destul de bine, cu singura problema ca mai am niste grasime pe burta pe care am de gand sa o dau jos la sala in viitor...(sper cat mai curand.).
Am uitat sa mentionez ca pe langa faptul ca ma ingras foarte repede sunt si destul de pofticios, iar ca sa-mi satisfac poftele recurg la un regim, in sensul ca 5 zile, de luni pana vineri, incerc sa mananc cat mai putin. "Putin" insemnand cateva legume cat mai slabe in calorii si apa. In alta zi ma alimentez doar cu shake de la Forever (Lite Ultra) sau nu mananc deloc pana la 14:00, iar atunci iau o bucatica de piept de pui si cateva legume sau rosii. Ideea e ca nu prea depasesc 500 de calorii si tin mereu sa le ard in acea zi prin exercitii fizice, plimbari lungi (15-20 mii pasi), urmand ca sambata sa imi satisfac dorinta de dulciuri, iar duminica traditionalele sarmale, fripturi, gustari (in special arahide, nuci etc). Iar in acele zile mananc destul de mult, ajung la 2.000 de calorii/zi.

Si ma intreb daca nu cumva exista riscul ca in acest fel sa-mi fac rau (in special la stomac), avand in vedere ca ma abtin drastic de la mancare ca apoi in weekend sa mananc pe saturate. Deocamdata nu simt o problema, dar probabil in viitor ar putea aparea.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, stii ca ceea ce spui este o prostie cat tine de mare, nu?
Cu aer nu se ingrasa nimeni, asta este clar si dovedit, doar cu ce bagi in gura si in burta.
Ceea ce faci tu aici este metoda ingrasatului rapid, pretinzand 5 zile ca esti al dieta si mancand enorm in weekend. Totul se aimileaza si cand te urci pe cantar, vezi ca te-ai mai ingrasat cu cateva kile.
Ingrasatul foarte rapid, este de la lipsa toatal de interes sa te abtii in a manca necontrolat.
Ca sa slabesti trebuie sa faci urmatoarele:
- mananci maxim 1000 calori pe zi
- bei 2-3 litri de apa
- elimini din mancarea ta:: painea, fainoasele, pastele, pizza, dulciurile, si sucurile,
Nu exista weekend cu dulciuri, sarmale, fripturi, gratare, arahide
Daca esti serios si chiar vrei sa slabesti, nu te mai imbuiba cu atata mancare si nu mai pretinde ca te ingrasi cu aer, deja este dezgustatoare afirmatia.
Pune mana si tine un regim serios cu 1000 calori pe zi, fa sport, ca sa dai 35-40 kg jos, asa cum ar fi normal, pentru inaltimea de 1.70m
Pacat ca-ti distrugi sanatatea! Ficatul, inima, pancreasul, organele interne, organele reproducatoare, toate sunt sufocate de grasime si nu mai pot fuctiona normal.

| MarianM8777 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca am pus intrebarea destul de clar si am fost politicos, nu am facut-o in bataie de joc si nici intr-un ton care sa impuna atitudinea dvs.
Si mi-ati dovedit ca mai sunteti si analfabeta functional, neintelegand un text citit. Nu cred ca organele mi se sufoca de grasime la 63 de kilograme.

Stiu ca nu e tocmai bine ce fac si ca trebuie sa imi creez o dieta sanatoasa si sa merg la sala. Deocamdata nu am confortul oferit de timp pentru a face asta.

| MarianM8777 explică (pentru Violleta2022):

Miscarea nu lipseste din activitatea mea, mai ales in acele zile. Intrebarea nu era despre dieta, pentru ca stiu ca trebuie sa imi stabilesc una, ci despre existenta sau nu a pericolului de imbolnavire a stomacului daca fac acea alternanta dintre regim strict si satisfacut pofte.
Si sa nu va imaginati ca in acel weekend bag in mine pana nu mai pot ca apoi sa stau si sa rumeg. Chiar si in diete e recomandata stabilirea unei zile in saptamana in care poti iesi din rutina nutritionala si sa iti faci poftele. Cat despre mancarurile insirate de mine, au fost niste exemple, nu inseamna ca le mananc pe toate in acelasi weekend.
Iar partea cu ingrasatul cu aer...era doar o simpla zicere pentru a accentua un aspect, nu sustin ca asa ceva e real.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarianM8777):

Daca vrei sa slabesti si sa ajungi sanatos, lasa naibii poftele si mancatul dulciurilor si a altor porcarii in weekend, ca numai sanatos nu mananci in felul asta.

| brokxy a răspuns:

Nu conteaza cat mananci ci ce mananci.
painea, carnea, si zaharul ingrasa cel mai tare