| rudfy a întrebat:

de cateva zile ma doare incheietura de la mana iar azi e ca niciodata mi s-a umflat sa inrosit si ma doare foarte tare daca incerc sa imi indoi mana. mama mi-a spus ca s-ar putea sa imi fi rupt ligamentul. Ce credeti e rupt sau nu? si dati-mi ceva un sfat cu ce sa imi dau ca sa nu ma mai doare si sa pot sa scriu calumea la tastaura si sa pot sa ma duc maine la pregatire la romana.si dupa o sa ma duc si la doctor sau daca vi s-a intamplat ce va pus doctorul? ghips sper ca nu laughing. fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Spufulette a răspuns:

Daca se inroseste este infectie.Eu am jucat fotbal si am calcat stramb.Am mai jucat 5 minute cu fractura la picior.A doua zi am avut ditamai piciorul rosu si umflat.Am mers la scoala asa cu el.In ziua aia la 12 noaptea eram la grigore alexandrescu si mi s-a pus ghips.Doctorul mi-a spus ca am avut noroc ca am venit ca daca nu veneam riscam la o operatie pentru scoatere a infectiei.Si tu o sa te tratezi cu rivanol.Nu am neaparat nevoie de funda dar nu pot trece cu vederea peste tine pentru ca si eu am trecut prin asta

8 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Doaaaaaaamne maica domnului.cum dracu ma sa vezi ca e ceva acolo dar totusi sa vii pe TPU sa ne ceri sfaturi.se infecteaza imediat si apoi te taie doctorii.du-te la doctor urgent...ce oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a apucat asa dintr-o data sa te doara? Sau ce... eu zic sa te duci la doctor. Poate ti-ai sucit mana cumva cand nu erai atent si asa te-a apucat durerea nu o mai folosi catva timp nu e nevoie sa ai ghips mie mi s-a intamplat la leagane vroiam sa sar si nu stiu cum am sarit a; tcumva si am venit pe sparte jos si m-am lovit la mana stanga ma durea foarte tare am asteptat catva timp sa imi treaca da ca vrei asa mult sa folosesti maa pe care o ai misco mai incet doar da ca poti. Poate ti s-a rupt un os du-te la medic.

| 勒兹万 a răspuns:

Ruptura nu...am patit si eu ceva asemanator si a fost vorba de o fractura, si da din pacate ghips.

| Spufulette a răspuns:

Du-te la doctor urgent.Nu te juca cu chestia asta. Poti avea infectie si se trateaza chirurgical. Daca esti din Bucuresti du-te urgent la Grigore Alexandrescu.Acolo iti va pune un ghips.Nu ai ce face, decat sa te taie mai bine ghips.Este o fisura din cate vad eu si o fisura este mult mai periculoasa decat o ruptura.Ai grija ce faci.

| rudfy explică (pentru Spufulette):

De ce e lumea crudaaaaaa? Totusi..cum am reusit sa fac asa ceva? de la sport sa fie oare am aruncat acum o saptamana cu mingea de oina am dat ieri teza la romana, m-am jucat cu cainele si e destul de gras laughing). daca imi raspunzi si la intrebarea asta funda e a ta! :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru rudfy):

Pai mingea de oina este destul de grea poate cand ai ridicato nu prea stiu cum ai facut asta cand ai ridicat-o e posibil sa fi facut o entorsa.

| Spufulette a răspuns (pentru rudfy):

Daca se inroseste este infectie.Eu am jucat fotbal si am calcat stramb.Am mai jucat 5 minute cu fractura la picior.A doua zi am avut ditamai piciorul rosu si umflat.Am mers la scoala asa cu el.In ziua aia la 12 noaptea eram la grigore alexandrescu si mi s-a pus ghips.Doctorul mi-a spus ca am avut noroc ca am venit ca daca nu veneam riscam la o operatie pentru scoatere a infectiei.Si tu o sa te tratezi cu rivanol.Nu am neaparat nevoie de funda dar nu pot trece cu vederea peste tine pentru ca si eu am trecut prin asta

| AdyStylexx a răspuns:

S-ar putea sa ti se fi incalicat vanele.
Totusi mai bine du-te la doctor sa fi sigur

| Badea_Stefan_1994 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat chiar ieri dar daca cu mana respectiva ridici crva si iti tremura mana ar fi bine sa mergi la doctor pentru ca daca ny mergu o sa fie foarte naspa si incomodabil. SCZ PT GRESELI P.S. MA DOARE MANA