| IngerCazator a întrebat:

Urgetn! Cainele meu a fostt muscat la burta de alt caine cum ii tratez rana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dezinfectează-i rana cu apa oxigenată, apoi torni cu sticluța niste betadină (cumperi de la farmacie o cantitate mai mică, se vand la diferite gramaje). Rana se dezinfectează 100% și se cicatrizează mai repede.

| aveam14ani a răspuns:

1.cureti zona ranita
2. dezinfectezi rana.[apa oxigenata de preferat sau, spirt]
3. aplici antibiotic sau betarina. [dar mai bine doar dezinfectezi rana, si te duci la un dr. veterinar sau la o persoana cu experienta. noi asa am facut cu cainele, o sa i faca niste injectii si dupa iti zice cu ce sa tratezi o perioada].
sper ca ti-am fost de ajutor.

| AlinAchim a răspuns:

In situația asta un veterinar stie mai bine! Daca va răniți câinele fugiti cu el la veterinar! Cel mai bun lucru facut in aceasta situație, nu te juca cu sănătatea catelului!