| millar a întrebat:

Buna TPU :Urgentt
Am fost muscata de caine oarecum de cainele meu rana este superficiala seamana mai mult cu o zgarietura pe pleoapa si cealalta e ca o zgaruetura mai adanca sub ochi si langa ea s-a format un cheag de sange sub piele
Faza e ca m-am spalat bine am pus gheata nu ma doare si am dat si cu o crema
Cainele meu sa comportat cam ciudat in ultima vreme maraia la noi latra e si batran si nu prea vede bine (daca ii arunci langa el paine nu o vede mereu)
Credeti ca trebuie sa imi fac griji mi se poate intampla ceva pana maine?
Trebuie sa fac neaparat vaccinu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca la cat este de batran ar trebui sa-i dati mancare moale, nu paine?
Bietuld eel este flamand si nervos, sa-i arunci bucati de paine nu-i ce-a mai mare fericire, du-i o farfurie de mancare acolo, ca sa se sature si el, de aceea se da la voi si va musca.

Cat priveste muscatura, daca-i cainele curtii, nu-i turbat, deic nu-i nevoie de antitetanos, dar este nevoei sa dezinfectezi rana.
Pe o rana deschisa nu pui crema!
Spala-o cu apa si sapun daca nu ai apa oxigenata si las-o descoperita sa se usuce.

| millar explică (pentru Violleta2022):

El e dat drumul mereu in gradina ca nu rupe plantele sau ceva, si cand venim de la magazin ii dau paine calda + ca dimineata inainte ii dam bobite si seara iar pe timpul zile ii dau si ciorba
An dezinfectato, ma doare doar cand ating

| Chernobyl a răspuns:

Du te de urgenta la spital ca este riscu de infectie nu spune asa ehhh e rana mica nu e o problema du te maine la spital.

| Cybe3r a răspuns:

Mergi la medicul de familie si fa o injectie antitetanos sa fii in siguranta.

| Raspunsurisincerepttn a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la jn control poaye fi un lucru minor ce tine de sensibilitatea ta sau chiar poare trebuie sa iti faci vaccin