| SilentDark a întrebat:

Am o intrebare pe care am mai pus-o intr-o postare insa nu am reusit sa aflu raspunsul asa ca o voi pune separat:

Am citit pe un site ca cica daca suntem streati si nu facem activitate vertebrele coloanei se micsoreaza. Asta inseamna ca pe langa ca ne putem inalta, putem sa ne micsoram in inaltime, ca eu nu am mai auzit asa ceva? (Intreb de curiozitate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iata de ce la batranete vei avea o inaltime mult mai mica decat cea pe care o ai acum.

| kar1GaNNN a răspuns:

Din câte ştiu, asta se întâmplă la bătrânețe vei fi mai mic decat in tinerete, de acea bunicile noastre sunt asa mici datorita si slabirii oaselor si sitemului imunitar.

| HiddenWorld a răspuns:

Din câte ştiu, asta se întâmplă la bătrânețe, când oasele nu mai au destul calciu pentru a se menține sănătoase.Nu sunt sigură dacă şi atunci când se stă prea mult în picioare, din cauza forței gravitaționale, oasele s-ar "compacta".Nu văd ce legătură ar putea avea cu stresul, odată ce ți-ai atins înălțimea genetică, nu mai poți scădea probabil în următorii 45 de aniwinking.