| Kiss1999 a întrebat:

Sall, TPU! Am si eu o intrebare si mi-e cam rusine sa intreb: ce este Petting-ul? Am tot auzit de el si intreb din curiozitate happy

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Heii.Sper ca te ajut...
Cand se trezeste interesul pentru sexul opus, creste si dorinta de tandreturi sexuale. Asa incepe palpitanta calatorie pe taramul erotismului! Cititi cum puteti cunoaste propriul corp si pe al partenerului jucandu-va, cum puteti acumula primele experiente si cum va puteti incita reciproc. Permis este aproape totul…

Ce este petting-ul?
Sa va uitati in ochi, sa va tineti de maini si sa va sarutati - la un moment dat devine plictisitor si doriti mai mult. Petting este termenul englezesc pentru alintat, giugiulit, pipait, pupacit. Aproape toti baietii si toate fetele sunt curiosi sa decopere corpul sexului opus. Cum se simte, care sunt diferentele? Cand nevoia de sex se trezeste, cautati apropierea unui/unei baiat/fete, mai ales din punct de vedere corporal. Petting-ul este o buna posibilitate de a cunoaste corpul si zonele erogene ale celuilalt - primul pas pe taramul necunoscut al eroticii. Bucurati-va si savurati fiecare moment cand va atingeti, mangaiati si alintati partenerul.

De la ce varsta este permis petting-ul?
Aici nu ajuta statisticile. Marea majoritate a baietilor si a fetelor traiesc primele lor experiente de petting la 14 - 16 ani. Unii incep chiar si la 12 ani, altii abia la 17. Regula generala este: incepeti experimentele erotice, cand sunteti cu adevarat pregatiti si nu va lasati imresionati de altii care sunt mai avansati decat voi. Fiecare are ritmul lui individual de maturizare si dezvoltare - ghida-ti-va dupa asta! La un moment dat, veti simti singuri daca a venit momentul.

Prin petting puteti cunoaste corpul partenerului intr-o maniera jucausa

Ce sunt zonele erogene?
Sunt acele locuri de pe corp, deosebit de sensibile la stimulari erotice. In special buzele sunt foarte sensibile, dar in pricipiu corpul uman este un intreg organ sensibil la placere. Dintre cele mai erogene zone amintim: bustul feminin (in special sfarcurile), partea interioara a coapselor si bineinteles organele sexuale in sine. La baieti, penisul si testiculele reactioneaza foarte sensibil, la fete clitorisul si intrarea in vagin. Dar: fiecare are si zone erogene proprii. Pentru acestea este valabila descoperirea prin petting. Pur si simplu testati si aflati ce-i place celuilalt mai mult.

Sfaturi de petting pentru fete
Baietii reactioneaza puternic la stimulente optice! Daca te dezbraci incet in fata lui, vei putea observa ca incepe sa se excite. Saruta-l apoi usor pe buze, mai tarziu pasional si lasa-ti limba sa se joace. Cu cat te apropii si te lipesti mai mult de el, cu atat creste dorinta lui. Dar trage-te din cand in cand si inapoi pentru ca el sa te mai poata vedea. Cu mainile este cel mai usor sa-i oferi celuilalt placeri. Mangaie-ti prietenul cu multa grija, dar lasa penisul si testiculele pentru mai tarziu. Cerceteaza-i intregul corp - cu buzele, limba si mainile.

Baietii reactioneaza in special la stimuli vizuali... Si saruturile tandre pot incita spiritele

Ce trebuie sa stie baietii
Celor mai multi baieti le vine foarte greu sa se stapaneasca in timpul oricarui act sexual, indiferent de natura lui. Nu fii prea direct si temperamental - nici unei fete nu-i place sa fie apucata - in general si mai ales de la inceput - prea dur de sani. Fetelor le place sa fie cucerite cu multa tandrete! Doar daca iti lasi timp, prietena ta va putea savura atingerile tale. Fii delicat si lasa frau liber imaginatiei: un masaj cu ulei poate sa para relaxant, dar o poate face pe fata sa si geama de placere. Baietii trebuie, inainte de toate, sa invete sa fie atenti la reactiile fetelor, care pot sa spuna multe despre ceea ce simt ele. Daca incerci multe lucruri, prietena ta iti va arata cu siguranta ce-i place. Gandeste-te intotdeauna: petting-ul este un joc frumos si pasional, in care poti sa incerci orice iti place

Petting - Cele 10 secrete ale tandretei

Ce este heavy petting-ul?
La petting-ul normal, locurile intime, adica organele genitale, sunt lasate deoparte. La heavy petting (heavy-greu) pe de alta parte nu exista multe limite: baiatul poate atinge cu mainile sau chiar si cu buzele sau limba intrarea in vagin si mai ales clitorisul fetei. Invers, fata are voie sa se ocupe de testiculele si penisul baiatului. Cum penisul se intareste la heavy petting, asa si clitorisul are o reactie. In plus, vaginul se umezeste si semnaleaza disponibiliatea sa intampine penisul. Dar atentie, exact acesta este un lucru tabu si interzis! La petting orice este permis cu exceptia unui singur lucru: penetrarea vaginului cu penisul. Exact aici se afla limita catre sexul adevarat! Nu minimaliza efectul heavy-pettingu-lui, poate sa produca, ca si sexul in sine, placeri enorme.

Increderea reciproca este foarte importanta la petting

Orgasm la petting?
Chiar si multi oameni maturi ajung prin petting la orgasm si mai ales perechile mai in varsta redescopera petting-ul ca pe un frumos joc al dragostei. Atunci, ajung chiar sa nu mai simta lipsa „adevaratei" interactiuni sexuale. Tandreturile reciproce care se termina cu un orgasm, sunt in consecinta perfect in regula. In special pentru tinerii care nu sunt pregatiti pentru „prima data", petting-ul este o posibilitate buna de a produce celuilalt un orgasm. Si sa te topesti de placere impreuna cu partenerul, fara ca penisul sa penetreze vaginul, poate fi foarte excitant!

Ce se poate face gresit
Nimic - cel putin atunci cand exista respect, dragoste si incredere reciproca. Cercetarea corpului celuilalt este foarte amuzanta, iar permis este absolut tot ce place amandurora. Foarte important: nu va lasati convinsi sa faceti lucruri pe care de fapt nu doriti sa le faceti. In special fetele trebuie sa stabileasca anumite limite clare: daca de exemplu nu vrea sa ii fie mangaiat clitorisul, trebuie sa-i semnalizeze baiatului foarte clar acest fapt. In acest caz este de ajuns si simpla impingere a mainilor partenerului. Ghidati-le pur si simplu spre zone ale corpului unde va face cu adevarat placere sa fiti atinse. Asa veti invata cu timpul ce va excita. Important: chiar daca aveti retineri sa vorbiti despre sex - dorintele si preferintele partenerului le aflati astfel cel mai repede. Trebuie doar sa aveti un pic de curaj si lucrurile se vor aranja de la sine!

Touch me! Mangaierile tandre cresc dorinta ambilor parteneri

Artificii speciale
Nu actionati strict dupa o schema stiuta! Daca din cand in cand mai experimentati si lucruri noi, pastrati o anumita tensiune, care mentine treaz interesul ambilor parteneri. Intoarceti-va insa si la jocurile sexuale cunoscute, de care stiti sigur ca provoaca placeri amandurora. Pentru cine este in cautarea experientelor speciale: frigiderul este o adevarata comoara. A linge frisca sau miere de pe corpul celuilalt, poate fi pentru amandoi o placere intensa. Chiar si experimentarea cu gheata poate fi foarte amuzanta. Sau puteti mangaia corpul partenerului cu o pana. Lasa frau liber imaginatiei!

Mangaieri, atingeri, lins - tot ce place amandurora este permis. Lasati fanteziei frau liber si descoperiti singuri ce va place voua sau partenerului. Asa va deveni o placere calatoria pe taramul eroticii

Boli cu transmitere sexuala sau sarcina prin petting?
Chiar si la petting exista posibilitatea imbolnavirii cu boli cu transmitere sexuala. Dar in general, riscul infectarii cu boli ca herpesul genital (herpes la organele sexuale) sau sifilisul este redus. Si o infectie cu SIDA este aproape exclusa. La fel de minima, este si posibilitatea ca o fata sa ramana insarcinata prin petting. Dar, daca baiatul se afla, in momentul ejacularii, cu penisul foarte aproape de vagin, sperma poate ajunge inauntru si fecunda ovulul fetei. De asemenea periculos: cand dupa orgasm ramane sperma pe degetul baiatului si el mangaie fata intim. Cine doreste sa fie foarte sigur, poate folosi si la petting un prezervativ.

3 răspunsuri:
| ιυвιтα a răspuns:

Dupa parerea mea, petting-ul reprezinta preludiul, care nu se continua cu un act sexual.
Adica, stiu ca asta reprezinta dar asa am crezut de cuviinta sa-ti explic.

| Hash001 a răspuns:

Vezi sa nu il si practici laughing

| HueyFreeman a răspuns:

Gugalu este prietenul tuturor. Nu-ti fie rusine sa-l intrebi.

http://en.wiktionary.org/wiki/petting