| Viperix a întrebat:

Salutare. E legal ca angajatorul/managerul etc sa imi refuze concediul medical? Aseară m-am lovit rau la un picior, lovit la modul ca nu pot sa il mai îndoi deloc, am fost la spital și mi s-a spus sa cer concediu medical medicului e familie. Înainte de asta am zis să îl anunț pe manager să știe despre situație și să îmi dea o adeverință ca cică trebuie, eu neavând concediu medical până acum de 1 an și 2 luni de când lucrez. Aceasta a zis ca e lipsă de personal și îi e imposibil să mă lase în medical pentru ca nu am înlocuitor, colegul meu nevrând sa vina in locul meu, lui fiindu-i greu sa se deplaseze de la 60 de km pentru 2 zile. Este normal asa ceva? Am cerut 4 zile de medical, nu saptamani, luni, la spital m-au asigurat ca in cateva zile o sa imi revin și nu este nevoie de prelungire a concediului. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu este normal. Din moment ce ești incapacitat, ce poți să faci, să mergi la serviciu în cârje? Mai ales dacă jobul presupune multă activitate fizică, stat în picioare, etc.

Doar tocmai pentru genul ăsta de situații există conceptul de concediu medical.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu angajatorul sau managerul iti acorda sau refuza certificatul de concediu medical, acest drept il are doar medicul.
Sigur ca dupa ce ai primit concediul trebuie sa anunti managerul si sa depui certificatul de concediu medical.

| adryang78 a răspuns:

Nu este normal și nici legal să ți se refuze concediul medical. Tu ai doar obligația de a depune la resurse umane concediul pe care ți-l dă medicul, atât.

| Ararat a răspuns:

Nu e normal, e dreptul tau, ia-ti concediul si cauta-ti alt loc de munca pentru ca angajatorul tau e inuman.