| CimpoiesuMadalin a întrebat:

Buna ziua! Are importanta in ce data a fost eliberată adeverința de salariat pentru medicul de familie? Urmează să intru în concediu medical de miercuri până sâmbătă, dar abia joi mă duc la doctor să îmi dea concediul că el e plecat din oraș. Adeverința trebuie sa fie cu data de miercuri sau joi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Adeverinta are valabilitate 30 de zile. Ca medicii sunt mai pretentiosi, asta e alta poveste.
In principiu, adeverinta aia serveste spre a arata cate zile de medical ti s-au dat deja si daca iti platesti asigurarile medicale, adica un stagiu minim de cotizare (6 luni platite in ultimele 12 luni calendaristice).

| CimpoiesuMadalin explică (pentru SharpEagle):

Deci că sa fiu sigur ar fi mai bine sa scot adeverința in ziua in care mă duc la el?

| SharpEagle a răspuns (pentru CimpoiesuMadalin):

Mai bine suna la asistenta lui si intreaba, ca sa nu-ti faca zile fripte... Dar, legal, ai putea sa te duci si cu o adeverinta emisa cu 29 de zile inainte de vizita.

3 răspunsuri:
| Cristiiii1337 a răspuns:

Salut, da, are importanță, trebuie sa o ai pe data respectivă adica atunci când mergi la medic, altfel nu îți poate da pe zilele din urmă. Îți zic asta pentru că și eu am pățit la fel acum două săptămâni, aveam cu 2 zile in urma adeverința și nu mi-a putut da.